Na hlavný obsah

Voľby 2024

Oficiálne výsledky Eurovolieb 2024 na Slovensku

Eurovoľby

Radničné noviny stále slúžia na propagáciu primátorov, tvrdí Transparency International

Najprínosnejší mesačník majú Košice.

Radničné noviny stále slúžia na propagáciu primátorov, tvrdí Transparency International
Na ilustračnej snímke prvé číslo košických mestských novín. Foto: RTVS

Šéfovia radníc sú pred jesennými komunálnymi voľbami vo výhode oproti svojim vyzývateľom. Značná časť mestami vydávaných novín stále slúži predovšetkým na propagovanie úspechov primátorov. Uviedla to v utorok (15. 2.) organizácia Transparency International Slovensko (TIS).

Len mierny posun

„Objektívnosť tlačených mestských médií sa zásadnejšie nezvýšila ani počas aktuálneho volebného obdobia, kedy sa do vedenia značnej časti samospráv dostali noví politici sľubujúci zmenu,“ konštatovala TIS na základe hodnotenia užitočnosti, objektívnosti a verejnoprávneho charakteru radničných novín v 100 najväčších mestských samosprávach, pričom radničné noviny vydáva 84 z nich.

Celková úroveň Indexu Benefit, ktorým TIS meria verejnoprávny charakter, sa za štyri roky zvýšila iba o tri percentuálne body – na 52% „Posun znamená prelomenie psychologickej 50-percentej hranice, nad ktorou sa noviny dostávajú zo škodlivého pásma, kde prevažujú negatívne ukazovatele nad pozitívnymi, do pásma prínosných novín,“ píše ďalej TIS.

Dodáva však, že pod touto hranicou stále zostáva tretina najväčších samospráv. Odlepiť sa výraznejšie od priemeru (nad 60% Benefitu) sa aktuálne podarilo len 14 z 84 hodnotených titulov.

Najprínosnejšie vs. najškodlivejšie

Za najprínosnejší ohlásila TIS mesačník Košice v skratke (77 %), kde sa primátor Jaroslav Polaček nevyskytuje často a rozoberajú sa v nich miestami aj pálčivé témy s pluralitnými názormi, priestor dostáva i kritika. Podobné hodnotenia dostali aj noviny v Banskej Bystrici a Prešove (70 %).

Najškodlivejšie noviny vydávajú podľa TIS Tvrdošín, Humenné a Rimavská Sobota (po 32%). „Primátormi sú najviac zneužívané na osobnú prezentáciu, pri posledných dvoch samosprávach aj na pravidelné napádanie oponentov.“

Do radničných novín sa na základe zistení TIS stále ťažko dostáva čo i len polemická zmienka o krokoch vedenia samosprávy. Viac ako polovica z celkom 420 hodnotených vydaní (59%) neobsahovala vôbec žiaden kritický názor, čo je stagnácia oproti roku 2018 (58%).

Takmer dve tretiny novín (60%) nadmerne zverejňujú fotografie primátorov (63% v roku 2018). „Niektoré radničné noviny sú primátormi naďalej zneužívané na priame útoky voči ich kritikom. Takmer v každom desiatom vydaní (8%) sme zaznamenali vyjadrenia poškodzujúce oponentov bez možnosti reakcie (v roku 2018 to bolo ešte 15%),“ napísala organizácia.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Slovensko