Na hlavný obsah

Slovensko pomôže Ukrajincom príspevkami na ubytovanie a dočasné útočisko

Návrh má podľa Matoviča podporu celej koalície.

Slovensko pomôže Ukrajincom príspevkami na ubytovanie a dočasné útočisko
Na snímke ženy s deťmi prichádzajúce na Slovensko z Ukrajiny na slovenskej strane hraničného priechodu pre peších v obci Veľké Slemence. Foto: TASR

Slovensko pomôže ukrajinským utečencom príspevkom na ubytovanie a dočasným útočiskom. Minister financií Igor Matovič (OĽANO) o tom informoval v sobotu (26. 2.) na tlačovej konferencii zo slovensko-ukrajinskej hranice.

Prvá mimoriadna pomoc spočíva podľa ministra v tom, že od budúceho týždňa bude priamo na hranici možné pre utečencov z Ukrajiny získať takzvané dočasné útočisko.

„Je to zjednodušený status azylanta, kde nebudú musieť čakať mesiace na to, kým ho získajú, ale priamo na hranici tento status dočasného útočiska získajú. Tým získajú právo na tolerovaný pobyt,“ uviedol Matovič. Doplnil, že so ziskom tolerovaného pobytu je spojené aj pracovné povolenie, zdravotné poistenie a nárok na dávky v hmotnej núdzi.

Príspevok za prijatie utečencov

Druhý balíček predstavuje príspevok na ubytovanie za každého utečenca Ukrajiny, ktorého ktokoľvek na Slovensku ubytuje bez ohľadu na to, či to bude fyzická, právnická osoba, majiteľ penziónu, samospráva či charita.

„Ktokoľvek, kto sa rozhodne ubytovať utečenca z Ukrajiny, tak v pondelok (28. 2.) do nariadenia vlády navrhnem, aby ten príspevok bol mesačne 100 eur na dieťa a 200 eur na dospelú osobu,“ vysvetlil Matovič. Príspevok by mal byť nezdanený, na to však treba legislatívnu zmenu.

Podľa slov ministra má návrh podporu všetkých koaličných partnerov. Presné podmienky pre čerpanie príspevku schváli vláda SR na rokovaní v pondelok.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Slovensko