Na hlavný obsah

Staré Mesto rozhodlo o opatreniach smerom k ruskej ambasáde

Nebude ju informovať o verejných zhromaždeniach.

Staré Mesto rozhodlo o opatreniach smerom k ruskej ambasáde
Starostka mestskej časti Staré Mesto Zuzana Aufrichtová. Foto: TASR

Zrušenie parkovacích miest veľvyslanectvu Ruskej federácie v bratislavskom Starom Meste či možnosť premenovať Godrovu ulicu – aj to sú opatrenia, ku ktorým pristupuje mestská časť v súvislosti s aktuálnym vojnovým konfliktom na Ukrajine.

Samospráva zároveň končí s informovaním ambasády o verejných zhromaždeniach, ktoré by sa mali v budúcnosti pred veľvyslanectvom konať. Ruská ambasáda mala takúto výhodu ako jediná.

Zhromaždenia či parkovacie miesta

„Prvým opatrením je zrušenie výhody, ktorú získala Ruská federácia na základe svojej žiadosti v apríli 2018, keď nad rámec iných veľvyslanectiev požiadala o výhodu byť informovaná o verejných zhromaždeniach, ktoré sa konajú pred jej ambasádou. Táto výhoda sa dnešným dňom končí,“ povedala v pondelok (28. 2.) starostka Starého Mesta Zuzana Aufrichtová.

Mestská časť zároveň ruší povolenie na vyhradené parkovacie miesta pred veľvyslanectvom. Priestor s piatimi parkovacími miestami na ceste tretej triedy sa tak stane opäť verejným priestorom.

Ulice pomenované po kritikoch Putina?

V rámci tretieho opatrenia spúšťa Staré Mesto proces premenovania verejného priestranstva. Do úvahy prichádza napríklad pomenovanie na Ulicu Borisa Nemcova, v minulosti zavraždeného kritika ruského prezidenta Vladimira Putina. Nie je vylúčené ani pomenovanie niektorého z ďalších verejných priestranstiev v okolí.

Podľa staromestského poslanca Ondreja Dostála sa o premenovaní ulice hovorí už dlhšie. „Je najvyšší čas urobiť to vzhľadom na to, čo sa práve v týchto chvíľach deje na Ukrajine,“ skonštatoval Dostál. V hre je meno spomínaného Borisa Nemcova, prípadne Anny Politkovskej – ďalšej zavraždenej Putinovej kritičky.

Súhlasí s ním aj ďalší poslanec Peter Osuský. „Myslím si, že boli prekročené všetky hranice a nepriateľ vystúpil v tej najhoršej podobe, aká existuje,“ zdôraznil.

Poslanec Ondrej Dostál zároveň súhlasí s tým, že prišiel „čas urobiť poriadok s ruskou ambasádou“, necháva to však plne v kompetencii rezortu diplomacie a ministra Ivana Korčoka (nom. SaS), ktorému dôveruje.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Regióny