Na hlavný obsah

Sucho na juhozápade USA je najhorším za vyše tisícročie

Klesajú hladiny jazier či riek.

Sucho na juhozápade USA je najhorším za vyše tisícročie
Športovec kráča s dáždnikom s UV-filtrom odrážajúcim slnko počas horúčavy v parku Elysian Park v kalifornskom Los Angeles. Foto: TASR

Juhozápad Spojených štátov sužuje najväčšie sucho od roku 800, keď v Európe vládol franský kráľ Karol Veľký. Uvádza sa to v novej štúdii publikovanej vo vedeckom mesačníku Nature Climate Change, ktorá vychádza z výskumu letokruhov a drevených trámov zachovaných na archeologických lokalitách domorodých obyvateľov USA. TASR správu prevzala zo servisu stanice BBC.

Pokračujúce sucho spôsobilo v americkom štáte Kalifornia rekordný pokles hladiny jazier, vodných nádrží a riek, čo zhoršuje situáciu s prírodnými požiarmi.

Súčasné sucho v tejto oblasti je najhorším 22-ročným súvislým obdobím za uplynulých zhruba 1 200 rokov. Posledné sucho trvajúce niekoľko desaťročí sa tam vyskytlo v 16. storočí, ale nebolo až také vážne.

Nedostatok vody

Západná polovica Spojených štátov podľa údajov amerického úradu Drought Monitor zažíva sucho počas väčšiny dvoch uplynulých desaťročí. Regulačné orgány pre vodné toky vlani vyhlásili nedostatok vody na rieke Colorado, ktorá je jedným z najväčších zdrojov života na západe USA, čo spôsobilo zníženie dodávok pitnej vody pre zhruba 40 miliónov Američanov.

„Spoločnosť sa spolieha na množstvo vody, aké tu bolo v 20. storočí. Ale teraz, keď počet molekúl vody, ktoré máme k dispozícii, klesá, je naozaj čas, aby sme si uvedomili, koľko vody máme na spotrebovanie,“ povedal pre rozhlasovú stanicu National Public Radio (NPR) hlavný autor predmetnej štúdie Park Williams, profesor z Kalifornskej univerzity (UCLA).

Nie všetky suchá sú spôsobené klimatickou zmenou, ale nadmerné teplo v atmosfére odčerpáva zo zeme viac vlhkosti, čo ešte zhoršuje tento efekt. Od začiatku priemyselnej éry sa planéta oteplila už o 1,2 stupňa Celzia a teploty budú naďalej stúpať, pokiaľ vlády na celom svete výrazne neznížia emisie.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet