Na hlavný obsah

Ukrajinskí olympionici vydali výzvu na zachovanie mieru

O Rusku sa v nej priamo nezmienili.

Ukrajinskí olympionici vydali výzvu na zachovanie mieru
Na videosnímke ukrajinský skeletonista Vladyslav Heraskevyč ukazuje do kamier papier s nápisom "Nie vojne na Ukrajine". Foto: TASR

Ukrajinský olympijský tím na olympiáde v Pekingu vydal vyhlásenie nabádajúce k mieru. Stalo sa tak na pozadí stúpajúceho napätia kvôli sústreďovaniu ruských vojsk pri hranici s Ukrajinou, uviedla agentúra AP s tým, že vyhlásenie sa o Rusku, ani o aktuálnej vojenskej situácii priamo nezmieňuje.

„Olympijský tím Ukrajiny, ktorý súťaží na XXIV. zimných olympijských hrách v Pekingu, vyjadruje jednomyseľnú výzvu na mier. Hoci sme tisíce kilometrov ďaleko od vlasti, v mysli sme so svojimi rodinami a priateľmi,“ uviedol Ukrajinský olympijský výbor na sociálnych sieťach.

Vyhlásenie nadväzuje na gesto Heraskevyča

Vyhlásenie nadväzuje na gesto skeletonistu Vladyslava Heraskevyča, ktorý ukázal do televíznej kamery papier s nápisom „Nie vojne na Ukrajine“. Aj keď sú politické prejavy na olympiáde zakázané, trest od Medzinárodného olympijského výboru (MOV) mu nehrozí.

Heraskevyč anglicky písaný odkaz ukázal po tom, čo v ľadovom koryte v Jen-čchingu dokončil tretiu zo štyroch jázd. „To je môj postoj. Tak ako všetci normálni ľudia nechcem vojnu. Chcem mier vo svojej krajine, chcem mier na svete. To je môj postoj, za ktorý bojujem. Bojujem za mier,“ povedal novinárom.

Gestom skeletonista narážal na súčasnú napätú medzinárodnú situáciu vo svojom regióne. Rusko koncentráciou vojenských síl na svojom území pri ukrajinskej hranici vyvolalo obavy západných štátov, že chystá do susednej krajiny inváziu. Tá podľa Washingtonu môže prísť „kedykoľvek“. Moskva to popiera.

„Na Ukrajine teraz panuje veľká nervozita,“ uviedol Heraskevyč. „Samotné správy o zbraniach, o armádach okolo Ukrajiny. To nie je správne. Nie v 21. storočí. Preto som sa už pred olympiádou rozhodol, že svoj postoj ukážem svetu, vyhlásil.

MOV v tom problém nevidí

Jeho gesto mohlo byť brané ako porušenie olympijskej charty, ktorá zakazuje počas olympijských súťaží politickú, náboženskú či rasovú propagandu. Krátko po pretekoch Medzinárodný olympijský výbor (MOV) uviedol, že pre Heraskevyča jeho čin nebude mať následky.

„Bola to všeobecná výzva k mieru. Pre nás je prípad uzavretý,“ oznámili predstavitelia MOV. Hovorca výboru Mark Adams však varoval, že to neznamená, že výbor chce, aby sa ďalší športovci pridali.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Šport