Na hlavný obsah

Utečencom z Ukrajiny bude slúžiť účelové zariadenie Častá-Papiernička

Kollár zistil aj nedostatky pri zvládaní migračnej vlny.

Utečencom z Ukrajiny bude slúžiť účelové zariadenie Častá-Papiernička
Slovensko-ukrajinský hraničný priechod pre peších vo Veľkých Slemenciach. Foto: TASR

Národná rada (NR) SR poskytla účelové zariadenie Častá-Papiernička pre utečencov z Ukrajiny. Na hraničnom priechode Vyšné Nemecké to v nedeľu (27. 2.) oznámil predseda parlamentu Boris Kollár (Sme rodina) s tým, že z NR SR priviezli na hranice aj autobus na prepravu Ukrajincov.

Kollár vo Vyšnom Nemeckom skontroloval, ako Slovensko zatiaľ zvláda migračnú vlnu. Zistil aj nedostatky, ako chýbajúce sociálne zariadenia, nedostatok sociálnych pracovníkov či problém s parkoviskami. Prebrať to chce na najbližšej koaličnej rade.

„Potrebujeme jednotného koordinátora, ktorý skoordinuje všetky zložky, ako sú kraj, okresy, sociálnych pracovníkov, čiže jednu hlavu, ktorá bude veliť,“ povedal novinárom.

Veľká vlna ešte len príde

Dianie na Ukrajine, ktorá čelí ruskej vojenskej invázii, označil za veľkú tragédiu. Po doterajších utečencoch, ktorí majú väčšinou väzby na príbuzných a krajanov na Slovensku a v ďalších krajinách, príde podľa jeho informácií čoskoro oveľa väčšia vlna utečencov, ktorí už nebudú mať kam ísť.

„Tí prví našu pomoc nepotrebovali, ale teraz príde veľká vlna. Už sa chystá 100 000 utečencov a najväčší nápor na túto hranicu bude niekedy medzi pondelkom a utorkom,“ povedal. O takýchto ľudí sa Slovensko bude musieť postarať.

Personálne treba podľa neho okamžite posilniť slovenský generálny konzulát v Užhorode a zabezpečiť potrebnú humanitárnu pomoc pre ukrajinské regióny, ktorým pre vojnu dochádzajú zásoby potravín.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Slovensko