Na hlavný obsah

Výbor k Žilinkovi opäť nebol uznášaniaschopný, poslanci SaS a Za ľudí tomu nerozumejú

Podľa Svrčeka bolo zvolanie výboru divadlom.

Výbor k Žilinkovi opäť nebol uznášaniaschopný, poslanci SaS a Za ľudí tomu nerozumejú
Na snímke rokovanie Ústavnoprávneho výboru NR SR s generálnym prokurátorom SR Marošom Žilinkom. Foto: TASR

Ústavnoprávny výbor Národnej rady (NR) ani v utorok (1. 2.) nerokoval o ceste generálneho prokurátora Maroša Žilinku do Moskvy. Nebol totiž uznášaniaschopný. Poslanci z SaS a Za ľudí nerozumejú obštrukcii, ktorá znemožnila rokovanie. Miloš Svrček (Sme rodina) uviedol, že na výbor neprišiel, lebo jeho zvolanie bolo divadlo.

Šeliga o zlom rozhodnutí

„Nerozumiem obštrukcii, ak sme v demokracii, je prirodzené, že chce ústavnoprávny výbor rokovať s generálnym prokurátorom,“ povedal novinárom Šeliga, ktorý považuje zvolenie Žilinku za zlé rozhodnutie koalície. Ondrej Dostál (SaS) kritizoval poslancov opozície a Sme rodina, ktorí na výbor neprišli. Hovorí o neúcte voči Žilinkovi.

Svrček uviedol, že sa odmieta zúčastňovať na politických cirkusoch. Odmieta tiež, aby sa generálnemu prokurátorovi určovalo, kam môže cestovať. Považuje to za scestné. Ani v budúcnosti sa neplánuje zúčastňovať na výbore, ktorý nebude o vecných témach, ale len o politických divadlách.

Generálny prokurátor zopakoval, že svoju cestu do Moskvy nevníma negatívne. Zdôraznil, že pri každom stretnutí s ruským generálnym prokurátorom apeloval na dodržiavanie a rešpektovanie ľudských práv a slobôd i na rešpektovanie zákonnosti.

Paragraf 363

Na budúci týždeň by sa malo konať stretnutie s ministerkou spravodlivosti Máriou Kolíkovou k novele Trestného poriadku. „Očakávame, že tam budú zapracované zmeny súvisiace s paragrafom 363, požiadavku dostala. Ak ho nepredloží, predložíme to my. Variantov, ako upraviť 363, je viacero,“ povedal Šeliga, podľa ktorého treba paragraf 363 zrušiť.

Žilinka zdôraznil, že pri svojom rozhodovaní sa nemôže nechať ovplyvňovať médiami či verejnou mienkou. „Kompromisy v tejto oblasti sú cestou do pekla,“ povedal.

Poslanci sa zaujímali aj o vývoj sťažnosti vyšetrovateľov Národnej kriminálnej agentúry (NAKA) Jána Čurillu a ďalších proti uzneseniu o vznesení obvinenia. Prvý námestník generálneho prokurátora Jozef Kandera informoval, že obdobie rozhodovania o sťažnostiach nepovažuje za neprimerane dlhé. Ešte podľa neho nerozhodli o sťažnostiach obvinených.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Slovensko