Na hlavný obsah

Východné pobrežie Austrálie trápia záplavy, zomrelo osem ľudí

Záplavy sú pre mnohé mestá najhoršie v dejinách.

Východné pobrežie Austrálie trápia záplavy, zomrelo osem ľudí
Na snímke ľudia používajú malé člny na prepravu cez zaplavenú časť v austrálskom Lismore. Foto: TASR/AP

Austrálske východné pobrežie trápia záplavy, ktoré tam vyvolali silné dažde. Osem ľudí v dôsledku nich prišlo v štáte Queensland o život a po niekoľkých obyvateľoch pátrajú.

Brisbane, najľudnatejšie mesto austrálskeho štátu Queensland, zasiahli v nedeľu (27. 2.) intenzívne dažde, ktoré spôsobili výpadky elektriny, evakuácie a prerušenie vyučovania.

V pondelok (28. 2.) sa dážď v Brisbane zmiernil, meteorologický úrad však očakáva, že silné búrky spôsobujúce „životu nebezpečné prívalové povodne“ na austrálskom pobreží budú ešte pokračovať. Táto „dažďová bomba“ sa totiž postupne presúva na juh, dodali úrady. Záplavy sú pre mesto a okolie najhoršie od roku 2011.

Ľudia majú ostať doma, školy sa zatvorili

Z mesta Lismore, ktoré sa nachádza približne 200 kilometrov južne od Brisbane, evakuovali všetkých zhruba 43 000 obyvateľov po tom, čo povodňová voda prerazila miestne ochranné hrádze. Výška vodnej hladiny v tomto meste zatiaľ nedosiahla svoju očakávanú maximálnu hranicu 14 metrov, už teraz však ide o najhoršie povodne v dejinách tohto mesta.

Mesto Gympie evakuovalo 700 svojich obyvateľov po tom, čo hladina rieky Mary stúpla na 22,06 metra, najvyššie od 19. storočia.

Austrálske úrady požiadali milióny ľudí, aby nevychádzali zo svojich domov a takmer 1 000 škôl v Queenslande prerušilo vyučovanie.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet