Na hlavný obsah

Voľby 2024

Oficiálne výsledky Eurovolieb 2024 na Slovensku

Eurovoľby

Za nárast nezamestnanosti môže omikron, vo februári príde oživenie, tvrdia analytici

Dopyt po pracovnej sile ostáva vysoký.

Za nárast nezamestnanosti môže omikron, vo februári príde oživenie, tvrdia analytici
Ľudia si prezerajú pracovné ponuky. Foto: TASR

Miera evidovanej nezamestnanosti začiatkom tohto roka mierne stúpla. Napriek tomu sa však v januári s hodnotou 6,96 % naďalej udržala pod hranicou siedmich percent, a to štvrtý mesiac po sebe. Informovalo o tom v piatok (18. 2.) Ústredie práce, sociálnych vecí a rodiny (ÚPSVR).

Nezamestnanosť sa podľa analytikov v úvode roka tradične zvyšuje pre príval sezónnych pracovníkov na úrady práce. Za zvýšením podľa nich stojí aj vlna omikron, s ňou súvisiace obmedzenia sa však čoskoro končia, ďalšie oživenie trhu práce preto zrejme príde už vo februári.

Analytik UniCredit Bank Ľubomír Koršňák vyzdvihol, že januárová nezamestnanosť vzrástla nad rámec sezóny a noví nezamestnaní prišli najmä zo šedej ekonomiky či zahraničia.

„Napriek omikron vlne pandémie sa pritom trh práce v úvode roka skôr rozmrazoval – oproti záveru roka sa zvyšoval počet novoregistrovaných nezamestnaných i tých, ktorí evidenciu úradov práce opúšťali. To len potvrdzuje charakter omikron vlny – síce s vyššou incidenciou, ale nižšou závažnosťou, a teda aj voľnejšími opatreniami,“ skonštatoval Koršňák.

Počet voľných miest dosahuje najvyššie úrovne

K rozmrazovaniu trhu práce pritom dochádza skôr, než analytik očakával, a to ešte počas vlny omikron. Evidenciu úradov práce v januári totiž opustilo o osem percent viac nezamestnaných než v závere vlaňajška a o 15 % viac ako v januári minulého roka.

Koršňák tvrdí, že nezamestnanosť bude zrejme vrcholiť v úvode roka. Už február by mohol priniesť ďalšie známky oživenia, hoci miera nezamestnanosti pravdepodobne ostane blízko januárovej hodnoty.

Sezónne očistené výpočty analytikov Úseku meny, štatistiky a výskumu (ÚMS) Národnej banky Slovenska (NBS) ukazujú skôr stagnáciu, než nárast nezamestnanosti. „Miera nezamestnanosti už tretí mesiac po sebe ostáva nezmenená, na úrovni 7,6 %. Dopyt po pracovnej sile napriek tomu zostáva vysoký,“ uvádzajú analytici v komentári.

Analytici ÚMS vyzdvihli najmä silnenie dopytu po pracovnej sile, keďže počet voľných pracovných miest dosahuje najvyššie úrovne od začiatku pandémie nového koronavírusu. „Dopyt rastie po všetkých profesiách, od špecialistov až po nekvalifikovaných pracovníkov. Rastie tak pravdepodobnosť, že si súčasní nezamestnaní nájdu prácu,“ dodali analytici.

Na druhej strane však upozorňujú, že od začiatku vlaňajška len pomaly rastie pomer počtu voľných miest k počtu nezamestnaných, čo značí nízku efektivitu obsadzovania pracovných miest.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Ekonomika