Na hlavný obsah

ZOH 2022: O krasokorčuliarke Valijevovej rozhodne Športový arbitrážny súd

Valijevová mala pred ZOH pozitívny test.

ZOH 2022: O krasokorčuliarke Valijevovej rozhodne Športový arbitrážny súd
Krasokorčuliarka Kamila Valijevová z Ruského olympijského výboru (ROC) vystupuje počas krátkeho programu žien v tímovej súťaži na ZOH v Pekingu. Foto: TASR

Ruská krasokorčuliarka Kamila Valijevová mala pred ZOH 2022 pozitívny dopingový test. O jej štarte v súťaži žien, ktorá sa začne 15. februára, rozhodne Športový arbitrážny súd (CAS). Informovala o tom agentúra AFP. Valijevová v Pekingu pomohla Ruskému olympijskému výboru k zisku zlatých medailí v tímovej súťaži.

Predstavitelia Medzinárodnej testovacej agentúry (ITF) potvrdili, že Valijevová mala pozitívny dopingový nález vlani v decembri počas ruského šampionátu.

V jej vzorke našli stopy po zakázanom liečive

V jej vzorke našli stopy po zakázanej látke trimetazidín. Liečivo sa používa pri liečbe angíny či závratoch, ako aj pri dlhodobej liečbe ischemickej choroby srdca.

Figuruje však na zozname nedovolených podporných prostriedkov Svetovej antidopingovej agentúry (WADA), lebo zvyšuje prietok krvi. Na januárových ME v Tallinne vybojovala Valijevová zlato a získala prvú veľkú medailu medzi dospelými.

Arbitrážny súd rozhodne o jej ďalšej účasti na olympiáde

Akreditované laboratórium v Štokholme informovalo o pozitívnom teste 15-ročnej Valijevovej deň po skončení tímovej súťaže. Ruská antidopingová agentúra (WADA) jej okamžite zastavila činnosť, ale v stredu (9. 2.) suspendáciu zrušila.

Medzinárodný olympijský výbor (MOV) sa preto obrátil na Športový arbitrážny súd, ktorý rozhodne, či Valijevová bude môcť štartovať v individuálnej súťaži.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Šport