Na hlavný obsah

Voľby 2024

Oficiálne výsledky Eurovolieb 2024 na Slovensku

Eurovoľby

ZOH 2022 sú minulosťou, štafetu organizovania prevzali Miláno a Cortina d’Ampezzo

Bach poďakoval a zagratuloval Číne.

ZOH 2022 sú minulosťou, štafetu organizovania prevzali Miláno a Cortina d’Ampezzo
Prezident Medzinárodného olympijského výboru (MOV) Thomas Bach (v¾avo) sleduje ako starosta Milána Giuseppe Sala a starosta Cortiny Gianpietro Ghedina držia Olympijskú zástavu počas záverečného ceremoniálu na ZOH 2022 v Pekingu. Foto: TASR/AP

Prezident Medzinárodného olympijského výboru (MOV) Thomas Bach oficiálne ukončil 24. zimné olympijské hry v Pekingu. Usporiadateľskú štafetu na nedeľnom (20. 2.) záverečnom ceremoniáli prevzali talianske strediská Miláno a Cortina d’Ampezzo.

Peking oslávil, že sa stal prvým mestom, ktoré úspešne zorganizovalo letnú i zimnú edíciu hier. Rozlúčku na Olympijskom štadióne poznačili pandemické opatrenia, „Vtáčie hniezdo“ sa rovnako ako na otváracom ceremoniáli nemohlo zaplniť naplno divákmi ani športovcami. Napriek tomu na ploche nechýbalo mnoho olympijských medailistov, vrátane bronzového hokejového tímu. Pocty niesť slovenskú vlajku sa dostalo útočníkovi Petrovi Cehlárikovi.

Prezident MOV pri záverečnom príhovore poďakoval športovcom za ich férové súťaženie a politickým predstaviteľom celého sveta vyslal posolstvo mieru.

„Všetci ste sa navzájom podporovali, gratulovali si a objímali sa, aj keď vaše krajiny rozdeľujú konflikty. Prekonali ste rozdiely a ukázali ste, že v olympijskom spoločenstve sme si všetci rovní. Bez ohľadu na to, odkiaľ pochádzame, akí sme a v čo veríme. Táto zjednocujúca sila je mocnejšia, než tie, ktoré nás chcú rozdeliť. Vy ste tí, ktorí dávajú mieru šancu. Kiežby sa politickí vodcovia na celom svete inšpirovali vaším príkladom solidarity a mieru,“ povedal Bach športovcom.

Nemecký šéf olympijského hnutia tiež pripomenul športovcov, ktorí v Pekingu nemohli štartovať pre pozitívny test na koronavírus. „Láme nám srdce, že ste nemohli byť s nami. Vždy však budete patriť k olympijskému spoločenstvu. Ak chceme  byť rýchlejší, silnejší a mieriť vyššie, musíme držať spolu. Vyzývam preto kompetentných, aby umožnili rovný prístup k vakcínam na celom svete.“

Bach vzdal čínskym organizátorom hier mimoriadnu pochvalu. „Pripravili ste vynikajúce, bezpečné podujatie. Organizácia bola mimoriadna. Tieto výnimočné hry nám umožnili privítať Čínu medzi veľmocami zimných športov. Gratulujem vám, Čína,“ poďakoval sa prezident MOV.

Pochvalu si vyslúžili aj miestni dobrovoľníci. Osobne im poďakoval aj bývalý francúzsky biatlonista Martin Fourcade, ktorý sa stal novozvoleným členom komisie športovcov MOV.

Priestor na predstavenie sa na záverečnom ceremoniáli ako tradične dostali organizátori najbližšieho zimného sviatku pod piatimi kruhmi. Hry v roku 2026 sa vôbec ako prvé v histórii prezentujú s dvoma hostiteľmi. Vzdialenosť medzi Milánom a Cortinou d’Ampezzo je 400 kilometrov. Leitmotívom podujatia podľa Talianov tak má byť symbióza medzi mestom a horským strediskom.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Šport