Na hlavný obsah

ZOH 2022: Švédske biatlonistky vyhrali štafetu, Slovenky v treťom úseku stiahli z trate

Striebro brali Rusky, bronz Nemky.

ZOH 2022: Švédske biatlonistky vyhrali štafetu, Slovenky v treťom úseku stiahli z trate
na snímke švédska biatlonistka Hanna Öbergová v štafete žien na 4x6 km na ZOH v Pekingu. Foto: TASR/AP

Švédske biatlonistky zvíťazili v stredajšej (16. 2.) štafete na 4×6 km na ZOH 2022 v Pekingu. Linn Perssonová, Mona Brorssonová, Hanna Öbergová a Elvira Öbergová zdolali o 12 sekúnd kvarteto Ruského olympijského výboru (ROC), tretie finišovali Nemky s mankom 37,4 s.

Slovenskú štafetu stiahli z trate a klasifikovali na devätnástej priečke, keď Veroniku Machyniakovú na treťom úseku predstihli najlepšie tímy o jedno kolo.

Švédky sa ako najväčšia ašpirantky na zisk zlatých medailí vyprofilovali už na treťom úseku, v ktorého závere H. Öbergová vypracovala mierny náskok pred Taliankami a Ruskami. Vo švédskych farbách finišovala jej mladšia sestra Elvira a okamžite sa začala odpútavať od súperiek. Bežeckú prevahu potvrdila aj na strelnici, kde musela dobíjať len raz v stoji.

Prvé miesto si bez problémov postrážila, Rusky sa na medailovej pozícii udržali, Talianky však na záverečnom úseku klesli za Nemky aj Nórky, ktoré už trojnásobná pekinská šampiónka Marte Olsbuová Röiselandová nestihla na záverečnom úseku vytiahnuť vyššie. Bronz pre Nemecko uhájila víťazka vytrvalostných pretekov Herrmannová.

Slovenky zradila Horvátovej streľba

Slovenskú štafetu odštartovala Ivona Fialková a s tromi dobíjaniami s odstupom necelých 19 sekúnd odovzdala ôsma. Henrieta Horvátová potrebovala päť opravných výstrelov a veľkú stratu nabrala aj na trati – odovzdala šestnásta s vyše trojminútovým mankom. „S mojím výkonom nemôžem byť spokojná, takýto výbuch si nepamätám,“ priznala Horvátová v prvej televíznej reakcii na RTVS.

So Slovenkami už bolo zle-nedobre a keď musela ísť Machyniaková po ležke na dva trestné okruhy, osud štafety bol spečatený. Snaženie sa skončilo po stojke tretieho úseku, finišmanka Paulína Fialková sa ani nedostala na trať. Devätnáste miesto je najhorší výsledok slovenskej ženskej štafety v histórii ZOH, prvýkrát ju bežala v Nagane 1998.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Šport