Na hlavný obsah

ZOH 2022: Tímovú súťaž zjazdových lyžiarov presunuli na nedeľu

Dôvodom je nepriaznivé počasie.

ZOH 2022: Tímovú súťaž zjazdových lyžiarov presunuli na nedeľu
Na snímke slovenský slalomár Adam Žampa v prvom kole slalomu mužov na ZOH 2022 v Pekingu. Foto: TASR

Silný vietor znemožnil v sobotu konanie tímovej paralelky alpských lyžiarov na ZOH 2022 v Pekingu. Organizátori presunuli záverečnú súťaž zjazdárskeho programu, v ktorej figurovalo v štartovej listine aj Slovensko, na nedeľu (20. 2.) 2.00 SEČ – na posledný deň celého podujatia.

Preteky sa podľa piatkového (18. 2.) rozhodnutia mali začať o 3.00 SEČ, ale pre nepriaznivé podmienky ich jury najskôr odložila na pôvodný čas 4.00, potom o ďalšiu hodinu a nakoniec ich zrušila. Nárazy vetra dosahujúce rýchlosť až 65 kilometrov za hodinu viali sneh a šklbali bránkami na trati „Dúha“ v horskom stredisku Jen-čching. Teplota bola mínus 18 stupňov Celzia, pocitová ešte o štyri stupne chladnejšia. Nepremávala ani lanovka obsluhujúca svah.

Medzinárodná lyžiarska federácia (FIS) musela pri zvažovaní ďalšieho postupu brať do úvahy aj cestovné plány športovcov. „Vietor bol naozaj príliš silný, keď poletujú zábrany, je to jasné rozhodnutie. Dôležitú úlohu zohrala aj logistika, niektoré tímy zostávajú, iné mali odísť v nedeľu skoro ráno. Bola potrebná veľká diskusia, či je možné presunúť preteky na nedeľu. Snažili sme sa to vyriešiť čo najskôr, aby si tímy, ktoré sa chystali odísť, mohli prispôsobiť plány,“ uviedla riaditeľka komunikácie FIS Jenny Wiedekeová.

Slováci v zložení Petra Hromcová, Rebeka Jančová, Adam Žampa a Andreas Žampa si mali v osemfinálovom prvom kole zmerať sily s Američanmi. USA počítali aj s Mikaelou Shiffrinovou, pre ktorú to bola posledná šanca získať na týchto zimných olympijských hrách medailu.

Do pretekov sa pôvodne prihlásilo iba pätnásť družstiev, takže najvyššie nasadené Rakúsko malo postúpiť priamo do štvrťfinále. V nomináciách figuroval jediný zlatý medailista z pekinských individuálnych súťaží – Rakúšan Johannes Strolz zvíťazil v alpskej kombinácii a v slalome získal striebro.

Podľa Adama Žampu je však veľké riziko, že sa preteky neuskutočnia ani v náhradnom termíne: „Zajtra má byť ešte horšie počasie, bude fúkať. Sám som zvedavý ako to bude. Ako som sa rozprával s rôznymi tímami, tak 80 až 90 percent malo letieť domov už dnes večer či zajtra. Takže si všetci budú musieť prebookovať letenky, čo vôbec nie je ľahké, keďže sa posiela aj kopec materiálu. Možno si niektoré tímy povedia, že nebudú štartovať. Možno to bude lepšie pre nás. Je tu aj alternatíva, že to chcú robiť až v pondelok, čo je už oficiálne po olympijských hrách, takže neviem, či sa to vôbec môže.“

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Šport