Na hlavný obsah

Voľby 2024

Oficiálne výsledky Eurovolieb 2024 na Slovensku

Eurovoľby

Aretha Franklinová definovala zlatý vek soulu

Počas kariéry získala 18 cien Grammy.

Aretha Franklinová definovala zlatý vek soulu
Na archívnej snímke z roku1972 speváčka Aretha Franklinová. Foto: TASR/AP

Aretha Franklinová sa narodila 25. marca 1942 v americkom Memphise. Od jej narodenia uplynulo 80 rokov. Speváčkiným otcom bol babtistický pastor C. L. Franklin a mamou speváčka a klaviristka Barbara Siggers Franklinová.

Ako píše portál Britannica, jej rodičia sa rozišli, keď mala šesť rokov. Franklinová zostala žiť s otcom v Detroite. Ako mladá tínedžerka vystupovala s otcom v jeho gospelových programoch vo veľkých mestách po celej krajine. Hovorili o nej ako o vokálnom zázračnom dieťati.

Postupne sa rozhodla opustiť gospelovú hudbu a chcela sa stať popovou speváčkou. Ako 18-ročná sa presťahovala do New Yorku. O hudobné ponuky nemala na východnom pobreží núdzu.

Speváčka Aretha Franklinová. ZDROJ: TASR/AP

Zatiaľ len začínajúcej speváčke ponúkli kontrakt spoločnosti Motown i RCA. V roku 1960 však podpísala zmluvu s Columbia Records.

Mnoho úspešných skladieb

Už v tom čase sa na nahrávkach pohybovala smerom od gospelu k džezu. Skladba z roku 1961 Rock-A-Bye Your Baby With A Dixie Melody dosiahla 37. priečku v rebríčku popových singlov Billboardu.

Úspešnými boli aj skladby Today I Sing The Blues, Won’t Be Long či Operation Heartbreak.

V roku 1966 sa rozhodla opustiť nahrávaciu spoločnosť. Spolupracovať začala s producentom Jerrym Wexlerom pre Atlantic Records. Tu nahrala svoj prelomový album I Never Loved a Man the Way I Love You (1967). Za svoj druhý singel Respect (1967) dostala ocenenie Grammy.

Speváčka sa držala na výslní až do polovice sedemdesiatych rokov. V tomto období začal byť populárny žáner disko. Souloví a džezoví umelci preto išli do úzadia.

Získala Prezidentskú medailu slobody

Franklinová počas svojej dlhej kariéry získala 18 cien Grammy vrátane tej za celoživotný prínos. V roku 1987 sa stala prvou ženou, ktorú uviedli do Rokenrolovej siene slávy.

V roku 2005 jej udelili Prezidentskú medailu slobody. Považuje sa to za najvyššie civilné vyznamenanie v USA. V roku 2009 spievala na inaugurácii amerického prezidenta Baracka Obamu.

Kráľovná soulu Aretha Franklin. ZDROJ: TASR/AP

Medzi jej najväčšie hity patria Respect (1967), (You Make Me Feel Like) A Natural Woman (1968), I Say a Little Prayer (1968), Day Dreaming (1972), Jump to It (1982), Freeway of Love (1985), A Rose Is Still A Rose (1998) či I Knew You Were Waiting (For Me) – dueto so zosnulým britským popovým spevákom Georgeom Michaelom z roku 1987.

Speváčka zomrela 16. augusta 2018 vo veku 76 rokov. Príčinou smrti bola rakovina pankreasu v pokročilom štádiu.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet