Na hlavný obsah

Do vojny na Ukrajine získalo Rusko už vyše 40 000 sýrskych ozbrojencov

Zatiaľ ich na front nevyslalo.

Do vojny na Ukrajine získalo Rusko už vyše 40 000 sýrskych ozbrojencov
Ilustračná snímka - sýrski vojaci. Foto: TASR/AP

Rusko získalo už vyše 40 000 sýrskych ozbrojencov, ktorí majú byť nasadení do bojov na Ukrajine za prísľub „platu a určitých výhod“. Informoval o tom v noci na utorok (15. 3.) denník The Guardian s odvolaním sa na Sýrske pozorovateľské centrum pre ľudské práva (SOHR) so sídlom v Británii.

„Dosiaľ sa do vojenskej služby prihlásilo viac ako 40 000 bojovníkov (zo Sýrie),“ ktorí majú Moskve pomáhať v pokračujúcej ofenzíve proti Ukrajine, uvádza SOHR. Organizácia dodáva, že nejde o dobrovoľníkov, keďže im Rusko prisľúbilo za ich služby plat i ďalšie benefity.

SOHR, ktoré roky informuje o vojnových udalostiach v Sýrii, uviedlo, že zatiaľ nevyslali na front na Ukrajinu nijakých sýrskych bojovníkov, avšak približne 400 z nich sa zúčastňuje na vojenskom výcviku v táboroch v Rusku neďaleko ukrajinských hraníc.

Nábor bojovníkov prebieha podľa SOHR v mestách Damask a Aleppo prostredníctvom rôznych sýrskych vládnych štruktúr, ktoré už roky využíva ruská armáda v Sýrii.

Ruské sily už roky bojujú v sýrskej občianskej vojne na strane režimu sýrskeho prezidenta Bašára Asada proti povstalcom, pripomína britský denník.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet