Na hlavný obsah

Voľby 2024

Oficiálne výsledky Eurovolieb 2024 na Slovensku

Eurovoľby

Dodanie stíhačiek F-16 sa oneskorí, prvé prídu v roku 2024

Dôvodom je nedostatok čipov aj pandémia.

Dodanie stíhačiek F-16 sa oneskorí, prvé prídu v roku 2024
Na snímke je americký stíhací stroj F-16. Foto: TASR

Dodanie stíhacích lietadiel F-16 pre Slovensko sa približne o rok oneskorí. Prvé stíhačky by tak po novom mali prísť v prvej polovici roka 2024. Ministerstvo obrany ubezpečuje, že ochrana vzdušného priestoru SR bude napriek omeškaniu plne zabezpečená.

Pre TASR to potvrdila hovorkyňa ministerstva obrany Martina Kovaľ Kakaščíková. Upozornil na to Denník N.

„Ministerstvo obrany SR dostalo oficiálne stanovisko americkej vlády, ktorá upozorňuje vládu SR na omeškanie v dodávke stíhacích lietadiel F-16 o 12 až 14 mesiacov. Prvé stíhacie lietadlá by teda mali byť dodané v prvej polovici roka 2024,“ uviedla hovorkyňa.

Jedným z dôvodov je aj nedostatok čipov

Dôvodom omeškania je podľa informácií rezortu obrany oneskorenie dodávok od subdodávateľov pre pandémiu ochorenia COVID-19 a tiež nedostatok čipov na svetovom trhu.

Ministerstvo ubezpečuje verejnosť, že s oneskorením dodávky sa zodpovedne vyrovná a ochrana vzdušného priestoru bude plne zabezpečená. „Sme vo fáze rokovaní a zvažovania rôznych možností, po vyrokovaní všetkých detailov budeme verejnosť informovať,“ povedala Kovaľ Kakaščíková.

Zmluva, ktorú podpísalo bývalé vedenie rezortu, podľa ministerstva nehovorí nič o refundácii za oneskorenie dodávok. Minister obrany však o ďalších možnostiach rokuje s americkou stranou, ako doplnila hovorkyňa.

Výška vzniknutých nákladov na zabezpečenie vzdušného priestoru do dodania nových stíhačiek je podľa rezortu predčasná otázka, keďže ešte sa uskutočňujú rokovania. „Upozorňujeme však, že ruskej strane za starostlivosť o lietadlá MiG-29 platíme 50 až 60 miliónov eur ročne,“ dodala hovorkyňa.

Výcvik personálu by oneskorenie dodávok nemalo podľa MO SR ovplyvniť. Kontrakt na 14 stíhačiek F-16 C/D Block 70 americkej výroby uzavrelo Slovensko koncom roka 2018. Stíhačky by mali Slovensko stáť 1,6 miliardy dolárov. Nahradiť majú ruské stíhačky MiG-29.

Minister obrany Jaroslav Naď (OĽANO) v kontexte agresie Ruska na Ukrajine avizoval, že SR má záujem zbaviť sa v čo najkratšom čase stíhačiek typu MiG-29, rokuje sa o náhradnej ochrane.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Slovensko