Na hlavný obsah

Doležal pripustil, že zníženie veku autobusárov by mohlo riešiť ich nedostatok

Zdôraznil, že je potrebné klásť veľký dôraz na ich vzdelávanie.

Doležal pripustil, že zníženie veku autobusárov by mohlo riešiť ich nedostatok
Na snímke minister dopravy a výstavby SR Andrej Doležal (nominant Sme rodina). Foto: TASR

Nedostatok vodičov autobusov by sa mohol riešiť znížením spodnej hranice veku, ale s veľkým dôrazom na ich vzdelávanie. Pripustil to vo štvrtkovom (17. 3.) livestreame na sociálnej sieti minister dopravy Andrej Doležal (nom. Sme rodina).

Ďalšou z možností je podľa neho otvorenie národných víz pre občanov tretích krajín mimo EÚ.

Ministerstvo dopravy a výstavby (MDV) SR je podľa Doležala naklonené riešiť nedostatok vodičov autobusov znížením minimálneho veku na získanie tohto vodičského oprávnenia.

Zdôraznil však potrebu zároveň klásť „extrémny“ dôraz na vzdelávanie takýchto vodičov a možno aj prísnejšie podmienky na získanie oprávnenia.

Druhým čiastkovým riešením by mohli byť národné víza. Doležal skonštatoval, že táto možnosť tu už bola, pričom sa zameriavala na Bielorusko, Ukrajinu a Srbsko.

Podotkol však, že momentálne nie je v tejto súvislosti Bielorusko a Ukrajina témou, keďže sa odtiaľ nedajú získať vodiči.

„Je téma, aby sme otvorili tieto víza pre všetkých občanov tretích krajín mimo EÚ a v kombinácii s možným znížením veku vodiča, v kombinácii s kvalitným a dôraznejším vzdelávaním a kontrolou týchto vodičov si to viem predstaviť ako konkrétne riešenie,“ dodal.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Slovensko