Na hlavný obsah

Voľby 2024

Oficiálne výsledky Eurovolieb 2024 na Slovensku

Eurovoľby

EÚ predstavila plán na zníženie závislosti od plynu z Ruska

Rusko sa na dodávkach zemného plynu do únie podieľa zhruba 40 %.

EÚ predstavila plán na zníženie závislosti od plynu z Ruska
Zamestnanec kontroluje ventily plynovodu v ukrajinskom meste Stryj. Foto: TASR

Európska komisia plánuje v tomto roku znížiť závislosť Európskej únie od ruského plynu o dve tretiny a ukončiť závislosť od ruských dodávok plynu „oveľa skôr ako v roku 2030“.

Dosiahnuť to chce rýchlejším prechodom na alternatívne dodávky a čistú energiu. Za realizáciu týchto plánov budú vo veľkej miere zodpovedné vlády jednotlivých štátov. Vyplýva to z vyhlásenia EK.

Ruská invázia na Ukrajinu minulý mesiac spôsobila revíziu energetických priorít 27 členských krajín EÚ. Rusko sa na dodávkach zemného plynu do Únie podieľa zhruba 40 percentami, napísala agentúra Reuters.

Cieľom je aj znižovanie emisií

Nové plány nadväzujú na politiku EÚ týkajúcu sa zmeny klímy, o ktorej sa teraz rokuje. Jej cieľom je rýchlejšie znižovať emisie v tomto desaťročí a znížiť spotrebu plynu v EÚ o 30 percent.

Podľa EK by plyn a skvapalnený zemný plyn (LNG) z krajín ako USA a Katar mal tento rok nahradiť viac ako tretinu dodávok, teda 60 miliárd metrov kubických zo 155 miliárd metrov kubických, ktoré EÚ dostáva ročne z Ruska. Do roku 2030 by mohlo pomôcť znížiť závislosť aj využívanie biometánu a vodíka.

Nové veterné a solárne projekty by mohli tento rok nahradiť 20 miliárd metrov kubických plynu. Strojnásobenie kapacity týchto elektrární do roku 2030 by mohlo znížiť spotrebu plynu o 170 miliárd metrov kubických ročne.

Zníženie termostatov o jeden stupeň Celzia by mohlo tento rok ušetriť ďalších desať miliárd metrov kubických. Nahradenie plynových kotlov 30 miliónmi tepelných čerpadiel by do roku 2030 mohlo ušetriť ďalších 35 miliárd metrov kubických plynu, dodala EK.

Hrozí zatváranie tovární?

Niektoré krajiny sa usilujú o viac peňazí EÚ na ochranu spotrebiteľov pred prudkým rastom európskych cien plynu, ktoré tento týždeň dosiahli nové maximá. Krajiny môžu zdaniť zisky energetických firiem z vysokých cien plynu, aby vykompenzovali vyššie účty za elektrinu, uviedla EK.

Medzinárodná energetická agentúra (IEA) uviedla, že podobné dane by mohli tento rok priniesť až 200 miliárd eur.

Tok plynu do Európy je od invázie, ktorú Rusko označuje za zvláštnu vojenskú operáciu, zatiaľ stabilný. Moskva však v pondelok (7. 3.) varovala, že západné sankcie na ruskú ropu by ju mohli prinútiť k uzavretiu hlavného plynovodu do Európy. Sankcie na ropu podporujú USA, európske krajiny však nie sú v názore na zavedenie takýchto sankcií jednotné.

Eú tiež navrhne, že zásobníky plynu krajín EÚ budú musieť byť vždy do 1. októbra naplnené na 90 percent. V súčasnosti sú naplnené na asi 27 percent.

Súčasné dodávky z iných krajín a zásoby v skladoch sú dostatočné na to, aby Európa prečkala tohtoročnú zimu. Analytici však tvrdia, že dlhodobo zastavený ruský dovoz by zasiahol európsku ekonomiku a vyžiadal si mimoriadne opatrenia ako zatvorenie tovární.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet