Na hlavný obsah

Gröhling: Prví ukrajinskí učitelia by mohli začať pracovať už na budúci týždeň

Uvažuje sa nad vznikom tried pre utečencov.

Gröhling: Prví ukrajinskí učitelia by mohli začať pracovať už na budúci týždeň
Na snímke minister školstva, vedy, výskumu a športu SR Branislav Gröhling (SaS). Foto: TASR

Prví ukrajinskí učitelia a pedagógovia by mohli začať pôsobiť v slovenských školách už na budúci týždeň. Uviedol to minister školstva Branislav Gröhling (SaS) počas svojej utorkovej (15. 3.) návštevy obce Ubľa na ukrajinsko-slovenských hraniciach.

Ich nástupu do zamestnania má predchádzať prijatie legislatívnych opatrení ‚lex Ukrajina‘ v stredu (16. 3.) vládou SR a následné odobrenie Národnou radou SR.

Najdôležitejším v celom procese zapojenia ukrajinských pedagogických pracovníkov do vzdelávacieho procesu v školách so žiakmi z Ukrajiny je podľa Gröhlinga „oslobodenie“ týchto vojnových utečencov od dokazovania ich bezúhonnosti.

Z Ukrajiny prišlo zatiaľ 700 detí

„Predpokladám, že toto ustanovenie sa tam ocitne a následne pôjde do národnej rady a od budúceho týždňa budeme vedieť týchto ľudí, ktorí budú mať záujem u nás zostať a učiť na školách či už ako pedagógovia alebo ako asistenti učiteľa, aj zamestnať,“ povedal.

Ako ozrejmil, rezort bude mať výsledky predbežného zberu dát o počte ukrajinských žiakov vo vzdelávacích zariadeniach v stredu, predbežné informácie hovoria spolu o 700 deťoch v rámci celého Slovenska.

Po získaní relevantných údajov nie je podľa jeho slov vylúčené, že v niektorých mestách vzniknú aj triedy určené výlučne pre žiakov vojnových utečencov.

Minister školstva zároveň opakovane deklaroval, že Slovensko umožní nástup do vzdelávacieho zariadenia každému jednému dieťaťu z Ukrajiny, či už ide o predškolákov, žiakov základných a stredných škôl či vysokoškolákov.

Ako podotkol, s prijímaním žiakov a študentov z tretích krajín a s ich začlenením do systému už slovenské školy majú skúsenosti, čiže nejde pre nich o novinku.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Slovensko