Na hlavný obsah

Gruzínsko odmieta referendum o pripojení Južného Osetska k Rusku

Považuje ho za nelegitímne.

Mapa Gruzínska.
Mapa Gruzínska.Foto: Twitter – Visegrad 24
Foto: Twitter – Visegrad 24

Gruzínska vláda vo štvrtok (31. 3.) odsúdila plány tamojšieho separatistického regiónu Južné Osetsko na usporiadanie referenda o pripojení k Rusku. Takéto hlasovanie by bolo podľa nej nelegitímne, keďže Južné Osetsko okupujú ruské sily. Informovala o tom agentúra AFP.

Plány na usporiadanie referenda oznámil v stredu (30. 3.) juhoosetský proruský líder Anatolij Bibilov. Pripojenie k Rusku pritom označil za strategický cieľ Južného Osetska.

„Je neprijateľné, aby sa hovorilo o akomkoľvek referende, pokiaľ toto územie okupuje Rusko. Takýto plebiscit by nemal žiadnu právnu záväznosť,“ reagoval vo štvrtok šéf gruzínskej diplomacie David Zalkaliani.

Pripomenul, že aj Európsky súd pre ľudské práva (ESĽP) vo svojom verdikte označil Južné Osetsko za „územie okupované Ruskom“.

Hovorca Kremľa Dmitrij Peskov vo štvrtok povedal, že Rusko v súvislosti s možným referendom v Južnom Osetsku nepodniklo nijaké právne kroky. Súčasne však vyjadril rešpekt k postoju obyvateľov tejto medzinárodne neuznanej republiky ležiacej v oblasti južného Kaukazu.

Vojna v Gruzínsku

Bibilov uviedol, že referendum „o zjednotení s Ruskom“ chce usporiadať krátko po prezidentských voľbách, ktoré sa budú v Južnom Osetsku konať 10. apríla. Podľa vlastných slov chce využiť príležitosť, ktorá sa naskytla v súvislosti s vojnou na Ukrajine.

Bibilov minulý týždeň oznámil, že posiela svojich vojakov na Ukrajinu, aby pomohli ochrániť Rusko pred „fašizmom“.

Rusko uznalo Južné Osetsko za nezávislý štát po tom, ako v roku 2008 vojensky napadlo Gruzínsko. Rovnako uznalo aj ďalší gruzínsky odštiepenecký región Abcházsko a v oboch oblastiach rozmiestnilo svojich vojakov.

Abcházski predstavitelia v stredu uviedli, že pripojenie k Rusku nateraz neplánujú.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet