V Kazachstane v stredu (30. 3.) o 13.28 h SELČ pristála ruská vesmírna loď Sojuz, ktorá sa o niekoľko hodín skôr odpojila od Medzinárodnej vesmírnej stanice (ISS).
V návratovej kabíne sa na Zem dostali ruskí kozmonauti Anton Škaplerov a Pjotr Dubrov a americký astronaut Mark Vande Hei. Spoločný návrat nenarušili chladné vzťahy medzi Moskvou a Washingtonom v súvislosti s ruskou inváziou na Ukrajine, poznamenala agentúra Reuters.
Obe strany predtým odmietli špekulácie, že Vande Hei nebude pre napätie môcť z ISS v ruskom Sojuze odletieť.
Ruská vesmírna agentúra Roskosmos krátko po začatí ruskej invázie na Ukrajinu pre sankcie uvalené na Moskvu prerušila spoluprácu s Európskou vesmírnou agentúrou na kozmodróme Kourou.
Sankcie by podľa šéfa agentúry Dmitrija Rogozina mohli zničiť tiež americko-ruskú tímovú prácu na ISS. Sojuz však v stredu s trojicou astronautov pristál v kazašskej stepi neďaleko mesta Žezkazganu v plánovanom čase.
Najdlhší pobyt vo vesmíre
Vande Hei a Dubrov prileteli na ISS spoločne 9. apríla 2021.
Prvý menovaný predstihol Scotta Kellyho, ktorý doteraz držal rekord v dĺžke nepretržitého pobytu Američana vo vesmíre – 341 dní. Vande Hei na obežnej dráhe strávil 355 dní. Teraz sa z Kazachstanu vráti na domácu základňu v americkom Houstone.
Celkové prvenstvo pri najdlhšom neprerušenom pobyte vo vesmíre patrí ruskému kozmonautovi Valeriju Poljakovovi, ktorý sa v roku 1995 vrátil na Zem po 437 dňoch na palube vesmírnej stanice Mir.
Velenie na ISS po Škaplerovi, ktorý na stanicu priletel vlani v októbri, prevzal Američan Thomas Marshburn. Okrem neho zostali na ISS americkí astronauti Raja Chari a Kayla Barronová, nemecký astronaut Matthias Maurer a Rusi Oleg Artemjev, Denis Matvejev a Sergej Korsakov.
Tí boli 18. marca prvými, ktorí na ISS dorazili od chvíle, keď ruská armáda na konci februára napadla Ukrajinu.