Na hlavný obsah

Kollár je za zaobstaranie systému Patriot. Chcel by plán alternatívy k energiám z Ruska

Blanár vyčítal Mikulcovi stranícky klientelizmus.

Kollár je za zaobstaranie systému Patriot. Chcel by plán alternatívy k energiám z Ruska
Na snímke zľava podpredseda NR SR Juraj Blanár a šéf parlamentu Boris Kollár v diskusnej relácii RTVS O 5 minút 12. Foto: RTVS

Predseda parlamentu Boris Kollár (Sme rodina) súhlasí s tým, aby Slovensko darovalo obranný systém S-300 Ukrajine, ale až vtedy, keď bude mať krajina trvalo zakúpenú náhradu. Spomenul pritom systém Patriot. „Pravdepodobne to tak skoro nebude,“ vyhlásil v nedeľu (27. 3.) v diskusnej relácii O 5 minút 12 na Jednotke RTVS.

Treba sa zaoberať náhradou

S-300 označil za zastaralý systém, ktorý na rozdiel od Patriotu nevie zostreliť drony či rakety s plochou dráhou letu. Napriek tomu je proti ich darovaniu susednej krajine, ktorá ich žiada v boji proti ruskej invázii, kým nebude mať SR zakúpené Patrioty. „Už teraz sa musíme zaoberať touto otázkou, nedá sa to totiž urobiť za jeden deň,“ povedal.

Podpredseda NR SR Juraj Blanár (Smer-SD) zopakoval postoj opozičnej strany, ktorá je proti posielaniu zbraní na Ukrajinu zo strany Slovenska. Nesúhlasí ani s darovaním S-300.

Strana sa zdržala pri hlasovaní o prítomnosti vojakov NATO na východnej hranici SR, keďže podľa neho na základe tvrdení premiéra či prezidentky krajine zatiaľ nehrozí bezprostredné nebezpečenstvo.

„Nateraz je potrebné využiť slovenskú armádu a všetky zbrojné systémy, ktoré máme – vrátane S-300,“ uviedol. Zároveň tiež povedal, že Smer si ctí záväzky SR smerom k Severoatlantickej aliancii a aj článok 5 o spoločnej obrane.

Odstrihnutie sa od energií z Ruska

V rámci sankcii proti Rusku je Kollár proti okamžitému odstrihnutiu sa od ruského plynu. Aktuálne sankcie sú podľa neho dostatočne tvrdé.

„Som za to, aby sme si ako EÚ pripravili plán B a vedeli ruskú ropu časom nahradiť inou. Máme mať možnosť porovnávať ceny a výhodnejšiu zobrať, aby sme do budúcna nemohli byť vydierateľní,“ skonštatoval s tým, že Rusi Európu od energií sami neodrežú, lebo by ich to „úplne položilo“.

Proti odstrihnutiu sa od energií z Ruska je aj Blanár. Rusi už oznámili, že chcú prijímať platby za plyn jedine v rubľoch, inak možno hrozí aj zastavenie dodávok. „Ak nebudú chcieť akceptovať platbu v iných menách, môže to byť problém pre celú EÚ. Ak to neprijme, nebude tu len energetická kríza, ale aj obrovské zdražovanie,“ zamyslel sa.

Odvolávanie Mikulca

Kollár tiež pripustil zlyhanie štátu v úvode utečeneckej krízy – počas prvých dní po vypuknutí vojenského konfliktu. „Nevidel som tam štát. Policajti a hraničiari robili, čo mohli, fungovalo to ale vďaka tretiemu sektoru,“ vyjadril sa s tým, že teraz to už funguje, ako má.

Podľa Blanára ministerstvo vnútra túto situáciu nezvládlo. Zlyhanie vyčítal ministrovi vnútra Romanovi Mikulcovi (OĽANO). Smer iniciuje jeho odvolávanie, ktoré by sa malo riešiť na najbližšej schôdzi parlamentu v stredu (30. 3.).

„Keď sa zistilo, že Mikulcov rezort to nezvláda, najali firmu, ktorá pripravovala kampane pre OĽANO. Ide o stranícky klientelizmus. Mikulec tam (vo funkcii) nemôže byť. Cynicky zneužil utečeneckú krízu na vlastné kšefty svojej spriaznenej firme,“ myslí si.

Minister sa podľa šéfa parlamentu musí obhájiť sám. „Ak to nedokáže, musí voči sebe vyvodiť zodpovednosť,“ poznamenal Kollár. To, ako bude hlasovať hnutie Sme rodina, nepovedal. Počká si na koaličnú radu. Zároveň dodal, že si myslí, že krízovú komunikáciu Mikulec nezvládol.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Slovensko