Na hlavný obsah

Voľby 2024

Oficiálne výsledky Eurovolieb 2024 na Slovensku

Eurovoľby

Krajniak: Deti utekajúce z Ukrajiny bez sprievodu sú umiestnené aj v Centrách pre deti a rodiny

Experti sú k dispozícii nonstop.

Krajniak: Deti utekajúce z Ukrajiny bez sprievodu sú umiestnené aj v Centrách pre deti a rodiny
Na snímke minister práce, sociálnych vecí a rodiny SR Milan Krajniak (Sme rodina). Foto: TASR

Pre osamostatnené deti z Ukrajiny, ktoré prichádzajú na slovensko-ukrajinské hranice sú zamestnanci úradov práce, sociálnych vecí a rodiny v pohotovosti nonstop a na pomoc maloletým bez sprievodu prichádzajú na hranice okamžite po tom, ako dostanú informáciu od polície. Informoval o tom na sociálnej sieti minister práce Milan Krajniak (Sme rodina).

Najskôr privolaný expert preverí, či má dieťa všetko, čo v danom momente potrebuje pre svoje bezpečie, a porozpráva sa s ním o ďalšom postupe. Potom ústredie vytipuje najvhodnejšiu lokalitu pre pobyt maloletého utečenca na Slovensku – niektoré z Centier pre deti a rodiny (CDR).

V prípade potreby je k dispozícii tlmočník

„Pracovníci úradu sa postarajú o bezproblémovú prepravu dieťaťa do cieľového centra, kde si ho preberie zodpovedný zamestnanec. Pre deti sú pripravené pohotovostné balíčky podľa veku i pohlavia. Je v nich ošatenie, obuv a základné hygienické potreby,“ zhrnul ďalší postup minister.

Samozrejmosťou je podľa neho základná zdravotná diagnostika so zistením rodinnej anamnézy, podpora psychológa a sociálne poradenstvo.

„V prípade potreby je na pomoc privolaný tlmočník. Na rad prichádza zabezpečenie vyučovania slovenského jazyka a promptné umiestnenie detí do predškolských a školských zariadení,“ dodal.

Popri všetkých úkonoch centrá podľa ministrových slov dbajú aj na pohodu detí. Usilujú sa o ich socializáciu v kolektíve, organizujú spoločné aktivity, hry a podobne. Ak dieťa potrebuje navštíviť úrad alebo lekára, má vždy k dispozícii sprievod v podobe kompetentného zamestnanca centra.

„V úzkej spolupráci s opatrovníkom na pozadí celej podpory pokračuje hľadanie trvalého riešenia v súlade s najlepším záujmom dieťaťa,“ dodal minister.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Slovensko