Na hlavný obsah

Lavrov: Operácia na Ukrajine bude pokračovať až do konca

Vyhlásil, že Rusko sa necíti izolované.

Lavrov: Operácia na Ukrajine bude pokračovať až do konca
Ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov. Foto: TASR/AP

Moskva je presvedčená o tom, že má v konfrontácii so Západom pravdu. Vyhlásil to vo štvrtok (3. 3.) ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov počas tlačovej konferencie v Moskve.

Lavrov obvinil Severoatlantickú alianciu (NATO), že sa snaží udržať si svoju nadvládu v Európe, Moskva však nemôže dovoliť, aby niekto podkopal jej záujmy.

Šéf ruskej diplomacie obvinil západných politikov z toho, že zvažujú jadrovú vojnu proti Rusku. Informovali o tom agentúry AFP a Reuters. Televízia Sky News, ktorá tlačovú konferenciu vysielala naživo, uviedla, že Lavrov „zrejme žije v alternatívnej realite“.

Lavrov: Jadrovú vojnu zvažuje Západ

„Je jasné, že tretia svetová vojna môže byť len jadrová. Chcel by som zdôrazniť, že myšlienka nukleárnej vojny je neustále v hlavách západných politikov a nie v hlavách Rusov. Ubezpečujem vás, že nedovolíme, aby nás provokácie vyviedli z rovnováhy,“ vyhlásil Lavrov.

AFP pripomenula, že to bol ruský prezident Vladimir Putin, ktorý v nedeľu (27. 2.) nariadil uviesť ruské jadrové sily do stavu najvyššej pohotovosti, pričom obvinil Západ z „nepriateľských“ krokov proti jeho krajine. Rusko má pritom najväčší arzenál jadrových zbraní na svete.

Šéf ruskej diplomacie ďalej povedal, že „špeciálna operácia“ na Ukrajine bude pokračovať „až do konca“. Ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského nazval „prvým židovským prezidentom, ktorý je predstaviteľom režimu, otvorene podporujúceho nacizmus“ a opäť vyhlásil, že cieľom ruskej operácie je „denacifikácia a demilitarizácia“ Ukrajiny.

Podľa neho „režim v Kyjeve“ predstavuje „hrozbu pre Rusko“ a je presvedčený o tom, že Rusi „sú v práve“.

Lavrov: Rusko sa necíti izolované

Ruské raketové útoky v utorok (1. 3.) zasiahli televíznu vežu v hlavnom meste Kyjev. Tá sa nachádza v blízkosti rokliny Babyn Jar, kde nacisti počas druhej svetovej vojny zavraždili za dva dni vyše 30 000 ľudí, prevažne židov.

Útok na miesto, kde sa nachádza pamätník tejto masakry, bol podľa ukrajinského prezidenta Zelenského dôkazom, „že mnohým ľuďom v Rusku je Kyjev úplne cudzí“.

Lavrov tiež vyhlásil, že Rusko sa necíti politicky izolované napriek tomu, že Valné zhromaždenie OSN prijalo v stredu (2. 3.) rezolúciu, v ktorej žiada, aby okamžite stiahlo svoje vojenské jednotky z Ukrajiny. Za návrh sa vyslovilo 141 členských štátov, proti ich hlasovalo len päť.

„Lavrov je inteligentný a schopný diplomat. Boli sme svedkami litánií klamstiev. Lavrov hovoril jednu lož za druhou,“ povedal moderátor Sky News po skončení prenosu.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet