Na hlavný obsah

Najšťastnejšou krajinou na svete je opäť Fínsko

Slovensko sa umiestnilo na 35. mieste.

Najšťastnejšou krajinou na svete je opäť Fínsko
Ľudia sedia na schodoch vo fínskom hlavnom meste Helsinki. Foto: ČTK

Fínsko sa už piatykrát po sebe stalo najšťastnejšou krajinou sveta. Vyplýva to z tohtoročnej Svetovej správy o šťastí, ktorú v piatok (18. 3.) zverejnili odborníci z OSN. Informuje o tom agentúra AFP.

Správa posudzuje šťastie obyvateľov jednotlivých krajín na základe toho, ako sami vnímajú faktory ako hrubý domáci produkt v prepočte na obyvateľa, dĺžka zdravého života a tiež miera korupcie vo vláde a v podnikaní. Všíma si tiež sociálne istoty či mieru slobody, akú cítia občania v životných rozhodnutiach.

Slovensko skončilo na 35. mieste

Vrchným priečkam aktuálneho „rebríčka šťastia“ dominujú severoeurópske krajiny – za Fínskom sa umiestnilo Dánsko a na treťom mieste Island. Prvú desiatku dopĺňajú Švajčiarsko, Holandsko, Luxembursko, Švédsko, Nórsko, Izrael a Nový Zéland. Najväčší posun k lepšiemu vo vnímaní blahobytu zaznamenalo Srbsko, Bulharsko a Rumunsko.

Spojené štáty americké skončili na 16. mieste, Británia je 15., Francúzsku pripadla 20. priečka. Slovensku patrí v rebríčku 35. miesto.

Na opačnom, najmenej šťastnom konci rebríčka sa umiestnil Afganistan, pred ním Libanon, Zimbabwe a Rwanda. Afganistan a Libanon zároveň patria spolu s Venezuelou ku krajinám, ktoré sa vo vlastnom vnímaní šťastia prepadli najviac.

Prieskumy, na ktorých sa zakladal tohtoročný rebríček šťastia, sa uskutočnili dlho pred inváziou Ruska na Ukrajinu. Obe krajiny spadajú do spodnej polovice svetového rebríčka, pričom Ukrajina je na 98. mieste a Rusko na 80. mieste.

„Tento rebríček je nemilosrdnou pripomienkou materiálnych a nemateriálnych škôd, ktoré ľuďom spôsobuje vojna,“ upozornil spoluautor správy Jan-Emmanuel De Neve.

Fínsko má okrem peknej prírody aj nízku kriminalitu

Autori pri tvorení tohtoročnej správy brali do úvahy aj údaje zo sociálnych sietí, aby mohli porovnať emócie ľudí z obdobia pred a po vypuknutí pandémie koronavírusu. Zistili, že v 18 krajinách sa prudko zvýšili pocity úzkosti a smútku, a naopak, ľudia nepociťujú toľko hnevu ako predtým.

Opätovné prvé miesto Fínska podľa agentúry AFP u niektorých vyvolalo údiv, keďže samotní Fíni sa opisujú ako mĺkvi a náchylní na melanchóliu. Fínsko je však známe aj rozľahlými lesmi a množstvom jazier, všadeprítomnými saunami, fungujúcimi verejnými službami, dôverou vo svojich predstaviteľov a nízkou kriminalitou.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet