Slovenský zdravotnícky systém zatiaľ zvláda aj chorých Ukrajincov. Minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský (nom. OĽANO) však predpokladá, že v prípade krízového stropu niektorých ľudí Slovensko presunie do zahraničia. Väčšina Ukrajincov potrebuje predpísať lieky alebo vyšetriť.
Z Ukrajiny utieklo na Slovensko už viac ako 220 000 ľudí. Niektorí prichádzajú s úrazmi po bombardovaní, iní s vážnymi diagnózami.
Pozrite si celú reportáž RTVS:
„Najviac máme onkologických pacientov, ktorí napríklad začali liečbu doma alebo boli operovaní a kvôli vojne museli vycestovať k nám a nedostávajú svoju plánovanú liečbu, ktorú musíme teraz manažovať s onkologickým ústavom,“ hovorí Vladyslav Gorvat, lekárUniverzitnej nemocnice Louisa Pasteura v Košiciach.
V Národnom onkologickom ústave pokračujú v nastavenej liečbe na rakovinu prsníka či brušných orgánov 15 ukrajinskí pacienti. Väčšina dostáva ambulantnú chemoterapiu.
„Situáciu nám sťažuje nekompletná zdravotná dokumentácia, pretože niektoré vyšetrenia, ktoré pacienti absolvovali v Kyjeve alebo v inom meste, napríklad CT alebo magnetickú rezonanciu, musíme zopakovať,“ vysvetľuje Juraj Pechan, medicínsky riaditeľ Národného onkologického ústavu.
Lekárom, ktorí poskytujú akúkoľvek zdravotnú starostlivosť pacientom z Ukrajiny, uhradí výkony Všeobecná zdravotná poisťovňa.
Lengvarský očakáva, že najviac ukrajinských pacientov pribudne na infekčných, urgentných a onkologických oddeleniach, ako aj na oddeleniach popálenín a traumatológie.
„Pripravuje sa systém tak, aby sme mohli pacientov, ktorí budú potrebovať zdravotnú starostlivosť, presúvať do ďalších krajín Európskej únie tak, aby nebola primárne ohrozená zdravotná starostlivosť pre našich občanov,“ vyhlásil.