Na hlavný obsah

Nižná Slaná žiada štát, aby čo najrýchlejšie riešil znečistenie rieky Slaná

Aplikovať by sa dali napríklad filtre či kontajnerové čističky.

Nižná Slaná žiada štát, aby čo najrýchlejšie riešil znečistenie rieky Slaná
Most nad riekou Slaná medzi obcami Nižná Slaná a Gočovo v okrese Rožňava. Foto: TASR

Obec Nižná Slaná v okrese Rožňava žiada štát, aby začal čo najrýchlejšie riešiť znečistenú rieku Slaná, kým nenastane ekologická katastrofa. Obec o tom informuje na sociálnej sieti.

„Hrdzavá farba rieky Slanej už znepokojuje čoraz viac ľudí a zasahuje čoraz väčšie územie,“ uvádza obec s tým, že takto sfarbená voda sa nachádza ešte aj za Tornaľou, čo je 50 kilometrov od šachty Gabriela, z ktorej takto sfarbená voda vyteká.

„Dnes sa na Okresnom úrade v Rožňave a následne aj priamo na mieste v areáli bývalého závodu Siderit uskutočnilo stretnutie, na ktoré boli pozvaní zástupcovia samospráv, okresného úradu, odborníci na environmentálnu problematiku, zástupcovia Ministerstva životného prostredia aj poslanci NR SR, aby riešili toto silné znečistenie a navrhli riešenia, ktoré by mohli byť adekvátne,“ uviedla obec.

„My ako samospráva budeme, samozrejme, vyvíjať tlak na to, aby riešenie, aj keby bolo len dočasné, bolo prevedené do praxe čo najrýchlejšie,“ deklaruje obec Nižná Slaná.

„Dozvedeli sme sa, že existujú aj možnosti, ktoré vieme rýchlo aplikovať aspoň do tej doby, kým nenájdeme trvalé riešenie, napr. formou filtrov či kontajnerových čističiek,“ dodáva obec.

Úrady čakajú na výsledky monitoringu

Rieka Slaná sa v polovici februára sfarbila dočervena. Príčinou je vytekanie banských vôd zo železorudnej bane v areáli bývalého banského podniku Siderit v Nižnej Slanej. Úrady, ktoré situáciu v rieke monitorujú, odobrali vzorky vody a momentálne čakajú na ich laboratórne výsledky.

Banský závod Siderit fungoval v Nižnej Slanej od roku 1975 do roku 2008, keď skončil v krachu. Súčasťou podniku bola i úpravňa rudy. Podľa štátneho podniku Rudné bane si spoločnosť po ukončení ťažby nesplnila svoje záväzky týkajúce sa likvidácie banských diel, nevyhnutné opatrenia preto v roku 2012 realizoval podnik. Rudné bane v súčasnosti spracovávajú návrh na zaradenie výtoku podzemných vôd do registra environmentálnych záťaží.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Regióny