Na hlavný obsah

Očkovanie vakcínou od Novavaxu sa začne vo štvrtok v Trnave a Banskej Bystrici

Celkovo ministerstvo zakontrahovalo 600 000 dávok.

Očkovanie vakcínou od Novavaxu sa začne vo štvrtok v Trnave a Banskej Bystrici
Na archívnej snímke ampulka s vakcínou od americkej farmaceutickej spoločnosti Novavax. Foto: TASR/AP

Očkovanie vakcínou od spoločnosti Novavax sa spustí vo štvrtok (10. 3.) v banskobystrickej a trnavskej nemocnici. Postupne sa pripoja aj ostatné subjekty. Informovala o tom hovorkyňa ministerstva zdravotníctva Zuzana Eliášová.

„Z logistických a organizačných dôvodov bude očkovanie spustené od štvrtka vo Fakultnej nemocnici Trnava a Fakultnej nemocnici s poliklinikou F. D. Roosevelta Banská Bystrica a od piatka (11. 3.) vo Fakultnej nemocnici s poliklinikou J. A. Reimana Prešov,“ priblížila hovorkyňa. Od pondelka (14. 3.) má byť podľa jej slov dostupné očkovanie predmetnou vakcínou v 46 centrách v rámci celého Slovenska.

Vakcína je podľa ministerstva vhodná aj pre tých, ktorí mali medicínsku kontraindikáciu na doteraz schválené vakcíny. „Vakcína je postavená na báze proteínu. Na rovnakom princípe fungujú aj očkovacie látky, ktoré sa desiatky rokov používajú, napríklad proti chrípke, žltačke či rakovine krčka maternice,“ vysvetlil minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský (nom. OĽANO).

Z údajov Národného centra zdravotníckych informácií vyplýva, že na vakcínu Nuvaxovid je prihlásených 1 771 čakateľov, 130 ľudí už má pridelený termín vakcinácie. Očkovanie danou vakcínou je možné ako prvé očkovanie alebo ako tretia dávka.

Na Slovensko začiatkom marca doručili 93 000 vakcín od spoločnosti Novavax. Celkovo ministerstvo zakontrahovalo 600 000 dávok.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Slovensko