Na hlavný obsah

Voľby 2024

Oficiálne výsledky Eurovolieb 2024 na Slovensku

Eurovoľby

Orbán: Výzvy Zelenského odmietam, sú proti záujmom Maďarska

Ten žiadal o rozšírenie sankcií proti Rusku.

Orbán: Výzvy Zelenského odmietam, sú proti záujmom Maďarska
Maďarský premiér Viktor Orbán. Foto: TASR/AP

 Predseda maďarskej vlády Viktor Orbán odmietol výzvy ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského, aby Maďarsko súhlasilo s rozšírením sankcií proti Rusku aj o energetický sektor a aby umožnilo prenos zbraní na Ukrajinu cez svoje územie.

Informuje o tom Orbánov hovorca Bertalan Havasi, ktorého citoval server infostart.hu.

„Viktor Orbán odmietol obe požiadavky, pretože sú v rozpore so záujmami Maďarska. Maďarsko sa nechce zapojiť do tejto vojny, preto nepustí transport zbraní cez svoje územie a nepošle na Ukrajinu zbrane. Pritom však pomôže ľuďom utekajúcim pred vojnou a poskytne im humanitárnu pomoc,“ podčiarkol hovorca.

V súvislosti s embargom na dovoz ropy a zemného plynu Havasi dodal, že by to znamenalo, že by maďarské rodiny platili cenu vojny.

Musíte sa sami rozhodnúť, na koho strane ste, hovorí Zelenskyj

Zelenskyj sa v noci na piatok prihovoril lídrom EÚ, ktorí sa zišli na dvojdňovom summite v Bruseli. Opísal skazu, ktorú v jeho krajine napáchalo Rusko, a poďakoval sa Európe za jej podporu Ukrajine.

Pozornosť však ukrajinský prezident upriamil aj na krajiny, ktoré sa zdráhali prijať opatrenia na podporu jeho vlasti, a to konkrétne Nemecko, Portugalsko a Írsko. Následne skritizoval Maďarsko za jeho neutrálny postoj: „Tu sa chcem zastaviť a byť úprimný. Raz a navždy sa musíte sami rozhodnúť, na koho strane ste.“

Maďarsko následne vyzval, aby prestalo váhať s prijatím sankcií či povolením prevozu zbraní smerujúcich na Ukrajinu cez jeho územie.

Podľa opozície robí Orbán Maďarsku hanbu

Záujmom každého je, aby sa rusko-ukrajinská vojna čo najskôr skončila. Na to je však potrebné aj to, aby predseda maďarskej vlády Viktor Orbán ďalej nefinancoval „Putinovu vojnu“, napísal kandidát opozície na post premiéra v aprílových parlamentných voľbách Pétera Márki-Zay na sociálnej sieti.

„Viktor Orbán opäť urobil hanbu Maďarsku. Bolo by skutočne načase zvoliť si stranu: dnes je zrejmé, že jeho 12-ročná politika sa dostane na smetisko dejín. On (Orbán) sa dostal do izolácie, stratil svojich spojencov, v Európskej únii a v NATO ho vnímajú ako posledného Putinovho prívrženca,“ píše Márki-Zay.

Opozičný politik vyjadril súhlas so slovami ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského a zdôraznil, že Maďarsko musí zodpovedať otázky: „Východ či Západ?“ a „Putin či Európa?“

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet