Na hlavný obsah

Voľby 2024

Oficiálne výsledky Eurovolieb 2024 na Slovensku

Eurovoľby

Piesok zo Sahary sa rozptýli aj na Slovensku

Prejaví sa to aj na farbe oblohy.

Piesok zo Sahary sa rozptýli aj na Slovensku
Ilustračné foto - saharský piesok sa usadil na slovenskom aute. Foto: TASR

Nad časťou Slovenska sa v priebehu druhej polovice utorka (15. 3.) a stredy (16. 3.) opäť rozptýli saharský prach. Hoci nejde o ojedinelý jav, v roku 2022 to bude vôbec prvý výskyt púštneho prachu z Afriky na Slovensku. Potvrdil to Peter Hrabčák zo Slovenského hydrometeorologického ústavu (SHMÚ).

„Množstvo saharského prachu nebude v tomto prípade zvlášť výrazné, prenikne najmä do oblasti západného a južného Slovenska,“ informoval.

Aj v tomto prípade bude prúdenie púštneho prachu dôsledkom vpádu chladného vzduchu z Atlantiku nad západnú Saharu, tlakovej níže, piesočnej búrky a následného juhozápadného prúdenia, ktoré roznesie saharský prach nad západnú a južnú časť Európy a následne ďalej.

Výskyt saharského prachu je dobre pozorovateľný na hladkých povrchoch, ako sú napríklad karosérie áut, a to najmä po zrážkach, keď spadnú aj zrnká prachu obsiahnuté v dažďových kvapkách.

„Aj mimo zrážok však saharský prach v ovzduší možno identifikovať, a to na farbe oblohy, ktorá z belasej farby prechádza do bledších odtieňov, rovnako tak na výraznejšie červenom západe slnka,“ objasnil meteorológ.

Na Slovensku má v utorok prevládať skôr oblačné počasie, zrážky sa očakávajú v priebehu stredy.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Slovensko