Na hlavný obsah

Poľsko vyhostilo 45 ruských diplomatov

Dôvodom je špionáž.

Poľsko vyhostilo 45 ruských diplomatov
Taxi pred budovou ruského veľvyslanectva vo Varšave. Foto: TASR/AP

Poľský minister vnútra Mariusz Kamiňski v stredu (23. 3.) potvrdil, že Varšava vyhostila 45 ruských diplomatov za špionáž. Informovala o tom agentúra AFP.

„Poľsko vyhostilo 45 ruských špiónov, ktorí sa vydávali za diplomatov. S plnou dôslednosťou a odhodlaním rozbíjame sieť agentov ruských tajných služieb v našej krajine,“ uviedol Kamiňski na sociálnej sieti twitter.

Ruský veľvyslanec vo Varšave Sergej Andrejev podľa portálu onet.pl vyhlásil, že poľské ministerstvo zahraničných vecí mu odovzdalo zoznam ruských diplomatov, ktorí musia opustiť krajinu.

Spresnil, že zamestnanci dostali rôzne lehoty, avšak majú maximálne päť dní na opustenie Poľska. Andrejev dodal, že on sám nie je nežiaducou osobou (persona non grata) a že ruské veľvyslanectvo vo Varšave bude fungovať aj naďalej.

Podľa agentúry PAP identifikovala osoby podozrivé zo špionáže poľská Agentúra pre vnútornú bezpečnosť (ABW). Tá následne vyzvala poľský rezort diplomacie, aby ich vyhostil z krajiny.

Ruské ministerstvo zahraničných vecí už v stredu ráno oznámilo, že podnikne odvetné opatrenia, ak budú jeho diplomati vyhostení z Poľska, uviedla tlačová agentúra Reuters, ktorá sa odvolala na ruskú agentúru RIA Novosti.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet