Na hlavný obsah

Ruská armáda varovala pred útokmi v Kyjeve

Ukrajinská strana tvrdí, že Rusi si vymyslia správu o kapitulácii Ukrajiny.

Ruská armáda varovala pred útokmi v Kyjeve
Na snímke prázdne ulice ukrajinského hlavného mesta Kyjev. Foto: ČTK/ABACA/AA/ABACA

Ruské vojská plánujú napadnúť infraštruktúru Ukrajinskej bezpečnostnej služby (SBU) v Kyjeve. Oznámilo to v utorok (1. 3.) ruské ministerstvo obrany, ktoré zároveň vyzvalo obyvateľov Kyjeva, ktorí žijú v blízkosti takýchto objektov, aby opustili svoje domovy, píše agentúra AFP.

„Vyzývame obyvateľov Kyjeva žijúcich v blízkosti prenosových uzlov, aby opustili svoje domovy,“ uviedol hovorca ruského rezortu obrany Igor Konašenkov. Podľa redaktorky televízie CNN Clarissy Wardovej odkazuje ruský rezort obrany výrazom „prenosové uzly“ na „komunikačné veže, čiže veľké antény a tomu podobné zariadenia“.

Podľa ukrajinského ministra obrany Olexija Reznikova sa Rusko pripravuje na „rozsiahlu informačnú a psychologickú operáciu“, ktorej cieľom je „zlomiť odpor Ukrajincov a ukrajinskej armády“, píše CNN. Reznikov spresnil, že Rusko plánuje vytvoriť „komunikačné problémy“ a následne si vymyslieť správy, že ukrajinská armáda a vláda „súhlasili, že sa vzdajú“.

„Toto je lož. Nestane sa to, nebude žiadna kapitulácia,“ vyhlásil šéf ukrajinského rezortu obrany. Medzitým starosta Kyjeva Vitalij Kličko oznámil, že „nepriateľ sa nachádza na okraji hlavného mesta“, a dodal, že ukrajinská armáda sa pripravuje na „obranu Kyjeva“.

Podľa satelitných snímok z pondelka (1. 3.), ktoré zverejnila americká spoločnosť Maxar Technologies, sa zo severu smerom ku Kyjevu presúva ruský vojenský konvoj dlhý zrejme až 64 kilometrov.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj pritom uviedol, že obrana Kyjeva je „kľúčovou prioritou“ vlády.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet