Na hlavný obsah

Voľby 2024

Oficiálne výsledky Eurovolieb 2024 na Slovensku

Eurovoľby

Ruskí kozmonauti dorazili na vesmírnu stanicu v žlto-modrých kombinézach

Malo ísť podľa nich o náhodu.

Ruskí kozmonauti dorazili na vesmírnu stanicu v žlto-modrých kombinézach
Na snímke ruský kozmonaut v žlto-modrej kombinéze dorazil na Medzinárodnú vesmírnu stanicu. Foto: twitter/Frontzera Espacial

Traja ruskí kozmonauti dorazili v piatok (18. 3.) na Medzinárodnú vesmírnu stanicu (ISS) v leteckých kombinézach žlto-modrej farby. V médiách sa preto objavili informácie o tom, že si zámerne obliekli kombinézy vo farbách ukrajinskej vlajky.

Kozmonauti to však odmietli s tým, že išlo len o náhodu, informovala v sobotu (19. 3.) agentúra AP.


Trojicu Rusov dopravila na ISS v piatok večer kozmická loď Sojuz MS-21, ktorá približne tri hodiny predtým vzlietla z ruského kozmodrómu Bajkonur v Kazachstane.

Štart ruskej vesmírnej lode bol prvým od 24. februára, kedy Kremeľ začal vojenskú agresiu voči Ukrajine. Vojna spôsobila zrušenie štartov viacerých kozmických lodí a rušenie súvisiacich kontraktov.

Doterajšiu posádku ISS zloženú z dvoch Rusov, štyroch Američanov a jedného nemeckého astronauta tak posilnili Oleg Artemiev, Denis Matvejev a Sergej Korsakov.

Nešlo o zámer, hovoria

Trojica novopríchodzích kozmonautov sa podľa denníka The Guardian zrejme krátko pred vstupom do priestorov ISS prezliekla do žltých letových kombinéz s modrými prvkami.

Krátko pred spojením Sojuzu s ISS bolo pritom na videu vidno Artemieva oblečeného v modrej kombinéze. Vyvolalo to dohady, že si zámerne vybrali kombinézy vo farbách ukrajinskej vlajky, čo však samotní kozmonauti popreli.

Artemiev dostal počas rozhovoru so svojimi rodinnými príslušníkmi, ktorý absolvoval z ISS, otázku týkajúcu sa farby kombinéz. Odpovedal, že každý člen posádky si sám vybral, do akej kombinézy sa oblečie.

„Bolo to na nás, aby sme si vybrali farbu. Mali sme pritom veľkú zásobu žltého materiálu, takže sme ho potrebovali použiť. Preto sme si museli obliecť žltú (kombinézu),“ povedal Artemiev, ktorého citoval The Guardian.

Americký astronaut Mark Vande Hei sa spolu s dvomi ruskými kozmonautmi 30. marca na palube Sojuzu vráti späť na Zem. V apríli potom dorazia na ISS traja astronauti NASA a jeden taliansky kozmonaut.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet