Na hlavný obsah

Voľby 2024

Oficiálne výsledky Eurovolieb 2024 na Slovensku

Eurovoľby

Šanghaj zavedie postupný lockdown. Dôvodom je variant omikron

Mesto je hlavným ohniskom nákazy v Číne.

Šanghaj zavedie postupný lockdown. Dôvodom je variant omikron
Čínska vlajka - ilustračné foto. Foto: TASR/AP

Vedenie čínskeho mesta Šanghaj v nedeľu (27. 3.) oznámilo, že v tomto meste zavedie postupný lockdown s cieľom zastaviť nárast prípadov ochorenie COVID-19 spôsobený variantom omikron. Informuje o tom agentúra AFP.

Toto najľudnatejšie čínske mesto s približne 25 miliónmi obyvateľov podľa vlády od pondelka (28. 3.) na päť dní uzavrie svoju východnú polovicu. Podobný lockdown západnej polovice mesta sa začne v piatok 1. apríla.

Východnú časť mesta, známu pod názvom Pchu-tung, kde sa nachádza hlavné medzinárodné letisko a finančné centrum, uzavrú od pondelka do piatku (1. 4.). Obyvateľov tejto časti mesta budú testovať. Od piatku takéto opatrenia postihnú západnú časť mesta Pchu-si.

Šanghaj je v období posledných dní hlavným ohniskom nákazy v Číne, kde sa počty prípadov začali prudko zvyšovať začiatkom marca, pripomína AFP.

Hoci sú tieto počty v celosvetovom kontexte aj naďalej zanedbateľné, v Číne predstavujú najvyššie hodnoty od začiatku pandémie, konštatuje agentúra. Prvé prípady koronavírusu zaznamenali na konci roka 2019 v čínskom meste Wu-chan.

Lockdowny už pre nárast počtu prípadov zaviedli aj na ďalších miestach v krajine. Šanghaj sa však až doteraz úplnému lockdownu vyhýbal. Úrady uviedli, že je treba, aby tento prístav a finančný uzol aj naďalej zostal v prevádzke.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet