Na hlavný obsah

Slovenskí operátori vylúčia vysielanie Russia Today a agentúry Sputnik zo svojich ponúk

Informovalo o tom ministerstvo kultúry.

Slovenskí operátori vylúčia vysielanie Russia Today a agentúry Sputnik zo svojich ponúk
Logo Russia Today (RT). Foto: ČTK

Slovenskí operátori vylúčia vysielanie Russia Today a agentúry Sputnik zo svojich ponúk. Informovala o tom ministerka kultúry Natália Milanová (OĽANO) odvolávajúc sa na nariadenie Európskej únie (EÚ), ktoré je účinné od stredy (2. 3.) večera.

Vladimír Putin vedie systematickú medzinárodnú kampaň zameranú na manipuláciu a skresľovanie faktov s cieľom posilniť ruskú stratégiu destabilizácie svojich susedných krajín, Únie a jej členských štátov, tvrdí ministerstvo kultúry.

Propaganda sa uskutočňuje prostredníctvom vysielania Russia Today a agentúry Sputnik pod neustálou kontrolou vedenia Ruskej federácie. „Takéto praktiky predstavujú závažnú a priamu hrozbu pre národnú bezpečnosť Slovenskej republiky,“ uviedla Milanová.

„Vzhľadom na závažnosť situácie a v reakcii na konanie Ruska pristupujeme k ďalším reštriktívnym opatreniam s cieľom urýchlene prerušiť vysielanie týchto médií v priestore Európskej únie,“ dodala.

Pripojili sa už všetci veľkí slovenskí operátori

Tieto opatrenia by sa mali zachovať až do ukončenia agresie proti Ukrajine a dovtedy, kým Ruská federácia a jej pridružené médiá neprestanú vykonávať propagandistické akcie proti Únii a jej členským štátom, uviedlo ministerstvo kultúry.

Z informácií, ktoré má Rada pre vysielanie a retransmisiu (RVR) k dispozícii, k ukončeniu retransmisie sporných ruských kanálov pristúpili už všetci veľkí slovenskí operátori.

Viacerí tak spravili proaktívne z vlastnej iniciatívy hneď po vypuknutí konfliktu, ďalší, vrátane menších poskytovateľov, reagovali na základe sobotňajšej (26. 2.) tlačovej správy RVR, ktorou tento postup uvítala, podporila a dala do právnych súvislostí.

Russia Today podľa informácií RVR mala alebo stále má v ponuke približne desiatka slovenských operátorov.

“Chcela by som poďakovať Rade pre vysielanie a retransmisiu a jej zamestnancom, ktorí okamžite poskytli podporu operátorom. Poďakovanie patrí aj tým slovenským operátorom, ktorí už minulý týždeň dobrovoľne pristúpili k vyradeniu ruskej propagandy z ponuky, ” uviedla ministerka kultúry.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Slovensko