Na hlavný obsah

Voľby 2024

Oficiálne výsledky Eurovolieb 2024 na Slovensku

Eurovoľby

Sociálne slabšie Brazílčanky dostanú hygienické potreby pri menštruácii zadarmo

Výnos podpísal prezident Bolsonaro.

Sociálne slabšie Brazílčanky dostanú hygienické potreby pri menštruácii zadarmo
Zväčšený model menštruačnej vložky s nápisom v portugalčine "Bolsonaro preč" sa nachádza medzi darovanými balíčkami menštruačných vložiek počas protestu proti brazílskemu prezidentovi Jairovi Bolsonarovi. Foto: TASR/AP

Brazílsky prezident Jair Bolsonaro v noci na stredu (9. 3.) podpísal výnos o bezplatnom poskytovaní hygienických pomôcok pri menštruácii dievčatám a ženám z nízkopríjmových skupín obyvateľstva.

Agentúra AFP, ktorá o tom informovala, poukázala na to, že Bolsonaro tento výnos podpísal päť mesiacov po tom, ako ho kritizovali za vetovanie podobného opatrenia.

Líder krajnej pravice podpísal tento exekutívny príkaz na ceremónii pri príležitosti Medzinárodného dňa žien a dva dni predtým, ako mal brazílsky Kongres hlasovať o prelomení jeho veta.

Bolsonaro vlani v októbri pri vetovaní príslušného návrhu argumentoval tým, že nie sú k dispozícii žiadne finančné prostriedky, ktoré by vykryli poskytovanie bezplatných hygienických pomôcok pre viac ako päť miliónov brazílskych žien a dievčat s nízkymi príjmami.

To, že niektoré ženy a dievčatá v Brazílii si nemôžu dovoliť kúpiť menštruačné tampóny alebo vložky, je veľkým problémom – napríklad aj preto, že každé štvrté dievča z tohto dôvodu každý mesiac niekoľko dní chýba na vyučovaní, vyplýva z výročnej správy za rok 2021 vypracovanej nadáciou OSN s názvom Girl Up.

Bolsonaro, ktorý je známy svojimi kontroverznými výrokmi na adresu žien, by mal vo štvrtok (10. 3.) vystúpiť na podujatí venovanom podpore účasti žien v politike. Paradoxom je, že všetkých päť pozvaných rečníkov sú muži, upozornila AFP.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet