Na hlavný obsah

Šojgu: Ruské jednotky sa už môžu sústrediť na oslobodenie Donbasu

Ukrajina utrpela značné straty, tvrdí.

Šojgu: Ruské jednotky sa už môžu sústrediť na oslobodenie Donbasu
Na snímke ruskí vojaci na Donbase. Foto: ČTK/ABACA/AA/ABACA

Ruský minister Sergej Šojgu v utorok (29. 3.) vyhlásil, že bojový potenciál ukrajinských ozbrojených síl sa výrazne znížil. To ruským jednotkám umožňuje sústrediť sa na dosiahnutie hlavného cieľa. Za ten označil „oslobodenie Donbasu“ na východe Ukrajiny.

Podľa spravodajskej televízie Sky News Šojgu zopakoval, že Rusko bude primerane reagovať, ak Severoatlantická aliancia (NATO) dodá Ukrajine lietadlá a systémy protivzdušnej obrany.

Letectvo aj námorníctvo

Vo vyhlásení, ktoré predniesol na porade s predstaviteľmi svojho rezortu, uviedol, že hlavné úlohy prvej etapy „vojenskej operácie“ ruské jednotky na Ukrajine splnili. Dodal, že „ukrajinské ozbrojené sily utrpeli značné škody“.

Spresnil, že letectvo a systém protivzdušnej obrany Ukrajiny boli prakticky zničené a „námorné sily prestali existovať“.

Informoval, že zo 152 lietadiel, ktoré mala Ukrajina pred začiatkom ruskej operácie, ich zničili 123. Ukrajina podľa neho prišla aj o 77 zo 149 vrtuľníkov. Prišla tiež o 152 zo 180 systémov protivzdušnej obrany dlhého a stredného doletu.

„Značné straty utrpeli všetky formácie pozemných a leteckých útočných vojsk,“ uviedol minister vo vyhlásení odvysielanom televíziou Rossija 24.

Po dlhom čase na verejnosti

Šojgu, ktorého považujú za blízkeho spojenca ruského prezidenta Vladimira Putina, sa v utorok objavil na verejnosti prvýkrát od 11. marca. Pripomenul to web Sky News.

Jeho neprítomnosť vyvolala dohady, že trpí zdravotnými problémami alebo že utrpel srdcový infarkt.

Po dvoch týždňoch špekulácií v súvislosti s jeho zmiznutím z verejnosti napokon ruský rezort obrany v sobotu 26. marca zverejnil videozáznam schôdzky ministra Šojgua s vysokopostavenými predstaviteľmi armády.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet