Vojnový konflikt na Ukrajine aktivizuje aj naše justičné orgány. Súdy začali vo veľkom konať v záujme ochrany práv detí a mládeže, utekajúcimi pred vojnou. Súvisí to najmä so žiadosťami o dočasné útočisko.
Z viac ako 220 000 utečencov prešlo našimi hranicami asi 80 000 detí. Medzi nimi aj 16-ročný Žeňa Golubovič. So súrodencami precestovali sami stovky kilometrov, aby sa dostali do bezpečia.
„Mohol by som tu do školy chodiť. Môjmu bratovi a sestre tiež hovoria, že by mohli ísť do školy,“ hovorí utečenec z Ukrajiny. „Máme šťastie, že momentálne žijeme v dome u učiteľky prvého stupňa, takže ona nás doučí trošku slovenčinu,“ dopĺňa.
Pozrite si celú reportáž RTVS:
Na prílev maloletých z Ukrajiny musia okrem iných inštitúcií reagovať i súdy.
„Zaoberáme sa tým, že vydávame neodkladné opatrenia deťom, ktoré tu prídu bez svojho zákonného zástupcu,“ tvrdí Eva Farkašová z Aliancie rodinných sudcov Slovenska. Neodkladnými opatreniami súdy ustanovujú maloletým Ukrajincom opatrovníka.
„Ten opatrovník je dôležitý pre praktické veci napríklad pri požiadaní o dočasné útočisko alebo na zastupovanie pri zdravotnej starostlivosti alebo pri vzdelávaní,“ vysvetľuje Farkašová.
Slovenské súdy od vypuknutia vojny riešili desiatky takýchto prípadov, denne pribúdajú ďalšie. Opatrovníka vyberajú najmä z radov príbuzných alebo známych, ktorí s deťmi pricestovali. Iné je, ak deti nemajú nikoho blízkeho.