Na hlavný obsah

Tisíce mladých ľudí vyšli do ulíc, upozornili na zmeny klímy

Aktivisti volali aj po znížení závislosti od fosílnych palív.

Tisíce mladých ľudí vyšli do ulíc, upozornili na zmeny klímy
Aktivistka Greta Thunbergová (uprostred) drží transparent s nápisom "Školský štrajk pre klímu" počas štrajku za klímu a sociálnu spravodlivosť hnutia Piatky pre budúcnosť v Štokholme. Foto: TASR/AP

Švédska environmentálna aktivistka Greta Thunbergová a stovky ďalších ľudí vyšli v piatok (25. 3.) do ulíc Štokholmu, kde v rámci iniciatívy Piatky za budúcnosť požadovali viac opatrení na obmedzenie zmeny klímy. Informovala o tom agentúra DPA.

Hoci k dispozícii nie sú oficiálne údaje o účasti, švédsky denník Dagens Nyheter informoval, že v Štokholme očakávajú na demonštrácii asi 5 000 ľudí.

Počas pochodu ulicami mesta jeho účastníci skandovali „Sme nezastaviteľní, iný svet je možný!“

Zhromaždenia sa konali vo viacerých krajinách

Podobné zhromaždenia sa v piatok konali aj v Austrálii, Rakúsku či vo Francúzsku.

Podľa spravodajského webu France Info sa takéto podujatia konali na všetkých kontinentoch, symbolicky dokonca aj na vedeckých základniach v Antarktíde.

Klimatickí aktivisti na nich požadovali razantnejšiu reakciu vlád na zmenu klímy, ktorá už má zničujúci vplyv na mnohé časti sveta.

V reakcii na ruskú inváziu na Ukrajinu aktivisti volali aj po znížení závislosti od fosílnych palív, ako sú ropa, plyn a uhlie. Rusko sa považuje za ich kľúčového exportéra, dodala DPA.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet