Na hlavný obsah

USA a EÚ sa dohodli na ďalšej pomoci pre Ukrajinu či energetickej spolupráci

Spojené štáty sú ochotné prijať 100 000 utečencov.

USA a EÚ sa dohodli na ďalšej pomoci pre Ukrajinu či energetickej spolupráci
Na snímke v popredí vpravo americký prezident Joe Biden a v popredí vľavo predseda Európskej rady Charles Michel. Foto: TASR/AP

Spojené štáty a Európska únia sa vo štvrtok (24. 3.) zhodli na tom, že budú ďalej poskytovať humanitárnu pomoc ľuďom na Ukrajine. Pomôžu aj tým, ktorí z nej utiekli v dôsledku ruskej invázie a tiež ďalším osobám, ktoré aj inde vo svete pociťujú vážne dôsledky vojny.

USA prispejú na humanitárnu pomoc vyše miliardou dolárov, zatiaľ čo EÚ sa zaviazala k poskytnutiu 550 miliónov eur.

Americký prezident Joe Biden a predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová to uviedli v spoločnom vyhlásení. Zverejnili ho po tom, ako Biden absolvoval rokovania s európskymi lídrami, ktoré sa konali v Bruseli v rámci samitu EÚ.

Zníženie závislosti

EÚ a USA sa v súlade s ním dohodli aj na spolupráci pri prijímaní a presídľovaní utečencov z Ukrajiny. Spojené štáty pritom vyjadrili ochotu prijať 100 000 ukrajinských utečencov.

Obe strany sa podľa vyhlásenia dohodli tiež na potrebe zintenzívniť vzájomnú snahu o to, aby Rusko nemohlo obchádzať sankcie, ktoré proti nemu zaviedli.

USA a EÚ tiež oznámili, že v rámci vzájomnej energetickej spolupráce podnikajú ďalšie konkrétne korky, aby znížili závislosť Európy od fosílnych palív z Ruska.

Potravinová pomoc a kybernetická bezpečnosť

Dohodli sa aj na tom, že budú dodávať viac potravinovej pomoci tým oblastiam vo svete, ktorým pre ruskú inváziu na Ukrajinu potenciálne hrozí potravinová kríza.

USA a EÚ sa tiež dohodli na posilnení spolupráce v oblasti kybernetickej bezpečnosti. Tú chcú zaisťovať viacerými opatreniami. Napríklad podporovaním odolnosti ukrajinskej vlády proti kybernetickým útokom či boju proti zneužívaniu tzv. kryptomien.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet