Na hlavný obsah

V Nórsku pri havárii lietadla americkej námornej pechoty zahynuli štyria ľudia

Stalo sa to v rámci vojenského cvičenia.

Piatkovú (18. 3.) haváriu amerického vojenského lietadla V-22B Osprey na severe Nórska, ktoré sa zúčastňuje na cvičeniach NATO, neprežil nikto zo štvorčlennej posádky. Oznámila to v sobotu (19. 3.) agentúra AFP odvolaním sa na nórsku armádu.

Podľa vyhlásenia ozbrojených síl tejto škandinávskej krajiny na miesto nešťastia dorazili v sobotu o 01.30 h SEČ príslušníci polície regiónu Nordland. Následne potvrdili, že štvorčlenná americká posádka prišla o život.

Nezvestnosť lietadla V-22B Osprey, ktoré patrilo americkej námornej pechote, hlásili v piatok večer. Vtedy sa nachádzalo južne od Bodö, hlavného mesta regiónu Nordland, kde malo pristáť krátko pred 18.00 h.

Havarované lietadlo sa zúčastňovalo na cvičeniach NATO Cold Response. Tie sa konajú od 14. marca do 1. apríla v severnom Nórsku a nesúvisia s ruskou inváziou na Ukrajinu. Zapojili sú do nich aj pozvané krajiny Partnerstva za mier.

Americká námorná pechota už skôr potvrdila správy o „nešťastí“ počas cvičení a uviedla, že nórske civilné orgány spustili pátraciu operáciu.

Napätie medzi Ruskom a NATO po invázii Moskvy na Ukrajinu prudko vzrástlo. Cvičenia Cold Response, ktoré sa konajú každé dva roky, však naplánovali dávno predtým, ako sa ruská ofenzíva 24. februára začala.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet