Na hlavný obsah

Vojenský konflikt pokračuje aj v kyberpriestore, obe strany varujú pred útokmi

DDoS útoky na ukrajinské televízie by mohli vypuknúť čoskoro.

Vojenský konflikt pokračuje aj v kyberpriestore, obe strany varujú pred útokmi
Ilustračná foto. Foto: TASR/AP

Internetové stránky ruských úradov čelia bezprecedentným útokom, ale ministerstvo digitalizácie, spojov a masovej komunikácie organizuje filtráciu prevádzky zahraničného internetu, napísala ruská štátna agentúra TASS s odvolaním sa na uvedené ministerstvo.

Ukrajinské ministerstvo vnútra naopak podľa tamojšej agentúry Unian varovalo pred počítačovými útokmi na hlavné televízne stanice a regionálne médiá.

Výpadky na stránkach aeroliniek aj sporiteľne

Ruské vládne orgány a štátne spoločnosti sa stali terčom počítačových útokov pre ruskú inváziu na Ukrajinu. V posledných týždňoch zaznamenali výpadky alebo dočasné problémy s prístupom webovej stránky Kremľa, ako aj hlavných aeroliniek Aeroflot či najväčšej sporiteľne Sberbank, pripomenula agentúra Reuters.

„Ministerstvo digitalizácie organizuje prácu na filtrácii prevádzky s využitím technických prostriedkov, ktoré pomáhajú čeliť hrozbám, a tiež vedie medzirezortnú koordinačnú prácu v nových podmienkach. Teraz zaznamenávame bezprecedentné útoky na weby úradov. Ak predtým ich sila vo vrcholných chvíľach dosahovala 500 gigabajtov, teraz je to do jedného terabajtu. Sú dvakrát až trikrát silnejšie ako predtým zaznamenané najvážnejšie incidenty,“ citoval TASS z komuniké ruského ministerstva.

Do bojov sa zapojila skupina Anonymus

Podľa portálu RBK ministerstvo v liste centrálnej banke ponúklo ruským finančným ústavom pomoc v boji proti DDoS útokom zo zahraničia.

Do boja proti Rusku v kybernetickom priestore sa pred časom zapojili hackeri zo skupiny Anonymous. Cez uplynulý víkend zaútočili na nemeckú dcérsku spoločnosť ruského ropného koncernu Rosnefť a podľa svojho vyhlásenia jej spôsobili veľké škody.

Skupina Anonymous podnikla pre inváziu na Ukrajinu niekoľko kybernetických útokov tiež na ruské médiá a úrady.

DDoS útoky na ukrajinské televízie a regionálne médiá by podľa poradcu ukrajinského ministra vnútra Vadyma Denysenka mohli vypuknúť vo štvrtok (17. 3.) či v piatok (18. 3.).

Mohlo by ísť o niečo podobné ako stredajší útok na spravodajskú televíziu Ukraina 24, kde hackeri na informačnú lištu bežiacu na obrazovkách vložili falošnú výzvu ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského na zloženie zbraní.

Televízia vzápätí varovala, že ide o klamlivú správu „nepriateľských hackerov“, Zelenskyj sa vysmial „detinskej provokácii“ a k zloženiu zbraní podnietil ruských vojakov.

„Sú (Rusi) veľmi primitívni vo svojich falošných správach, čo je pre nás veľká výhoda,“ poznamenal Denysenko.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet