Na hlavný obsah

Zelenskyj: Straty ruskej armády sú najväčšie za posledné desaťročia

Vyzval Moskvu, aby dodržiavala humanitárne prímerie.

Zelenskyj: Straty ruskej armády sú najväčšie za posledné desaťročia
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Foto: TASR/AP

Rusko posiela na Ukrajinu ďalšie jednotky a ukrajinská armáda preto nemôže znížiť intenzitu bojov. V sobotnom (12. 3.) videoposolstve to oznámil ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj.

Straty ruskej armády sú podľa neho najväčšie za posledné desaťročia. Vyzval tiež medzinárodné spoločenstvo, aby pomohlo dosiahnuť prepustenie starostu obsadeného Melitopolu, ktorého podľa Kyjeva uniesli ruskí vojaci.

„Straty ruských vojakov sú kolosálne. Dynamika strát okupantov k 17. dňu (vojny) je už taká, že možno s určitosťou povedať, že ide o najväčší úder ruskej armáde za posledné desaťročia,“ vyhlásil ukrajinský prezident.

Podľa neho od začiatku invázie stratilo bojaschopnosť 31 ruských taktických skupín o veľkosti práporu.

Zelenskyj ďalej uviedol, že hovoril s nemeckým kancelárom Olafom Scholzom a francúzskym prezidentom Emmanuelom Macronom. Požiadal ich, aby vyvinuli tlak na Rusko s cieľom dosiahnuť prepustenie starostu okupovaného Melitopolu, ktorého podľa Kyjeva v piatok uniesli ruskí vojaci.

Za jeho oslobodenie v sobotu podľa ukrajinských úradov v meste na juhu Ukrajiny demonštrovali tisícky ľudí.

Evakuácia obyvateľov

Ukrajina podľa Zelenského plne dodržiava prímerie okolo humanitárneho koridoru z obliehaného mesta Mariupol, kde na evakuáciu čakajú desaťtisíce civilistov. Vyzval Moskvu, aby urobila to isté.

Doterajšie pokusy vyviesť civilné obyvateľstvo z prístavného mesta pri Azovskom mori do bezpečia stroskotali na nedodržiavaní pokoja zbraní, z ktorého sa obe strany vinia navzájom.

Zelenskyj ďalej vyzval ukrajinský parlament, aby zrušil daň z pridanej hodnoty a spotrebnú daň na benzín a naftu. Predseda Najvyššej rady Ruslan Stefančuk podľa serveru RBK Ukrajina k tomuto bodu už pripravuje schôdzku.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet