Na hlavný obsah

Zelenskyj znova vyzval na bezletovú zónu nad Ukrajinou

V opačnom prípade podľa neho hrozí, že Rusko zatočí aj na členské štáty NATO.

Zelenskyj znova vyzval na bezletovú zónu nad Ukrajinou
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Foto: TASR/AP

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj vyzval v pondelok (14. 3.) Severoatlantickú alianciu (NATO), aby zaviedla nad jeho krajinou bezletovú zónu. V opačnom prípade podľa neho hrozí, že Rusko zatočí aj na členské štáty NATO. Informuje o tom agentúra AFP.

„Ak neuzavriete našu oblohu, je len otázkou času, kým ruské rakety dopadnú na vaše územie, na územie NATO,“ vyhlásil Zelenskyj vo videu zverejnenom krátko po polnoci z nedele (13. 3.) na pondelok (14. 3.).

Ukrajinský líder sa vyjadril po tom, ako ruské sily v nedeľu (13. 3.) vykonali vzdušný útok na výcvikové stredisko Javoriv na západe Ukrajiny, neďaleko hraníc s Poľskom, ktoré je členom NATO. Pri útoku zahynulo 35 ľudí a viac ako 130 utrpelo zranenia.

Zelenskyj v najnovšom videoposolstve hovoril aj o tomto útoku: „Nedialo sa tam nič, čo by mohlo ohroziť územie Ruskej federácie,“ citovala ho stanica Sky News.

„Minulý rok som lídrov NATO jasne varoval, že ak nebudú prísne preventívne sankcie proti Rusku, tak začne vojnu,“ povedal Zelenskyj.

Oslovil tiež Ukrajincov, ktorým povedal, že „prechádzame najhoršou skúškou v našich dejinách, v našich životoch“.

Podľa Zelenského Ukrajina cíti podporu iných krajín, medzi ktorými konkrétne menoval Bulharsko, Slovensko, Českú republiku, Rumunsko, Poľsko a Britániu, uvádza Sky News.

Rokovania budú pokračovať, cieľom, je stretnutie prezidentov

Zelenskyj uviedol, že bude pokračovať v rokovaniach s Ruskom. Za ich dôležitú úlohu označil zorganizovanie jeho stretnutia s ruským prezidentom Vladimirom Putinom.

„Naša delegácia má jasnú úlohu – urobiť všetko preto, aby sa uskutočnilo stretnutie prezidentov,“ povedal Zelenskyj vo videopríhovore, o ktorom informovali agentúry DPA a AFP i televízia Sky News.

Snahy dohodnúť svoje stretnutie so šéfom Kremľa označil Zelenskyj za „ťažkú, ale potrebnú cestu“ na získanie účinných záruk. Ukrajinský líder na schôdzku s Putinom vyzýva opakovane, dosiaľ však bezvýsledne.

Hovorca Kremľa Dmitrij Peskov podľa DPA stretnutie prezidentov nevylúčil, zdôraznil však, že je potrebné zistiť, o čom by sa na takejto schôdzke malo hovoriť a čo by malo byť výsledkom.

Členovia delegácií Ukrajiny a Ruska sa cez víkend vyjadrili k doterajším rokovaniam s opatrným optimizmom. Na pondelok (14. 3.) sú naplánované ďalšie rozhovory prostredníctvom videokonferencie.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet