Na hlavný obsah

Americký Kapitol evakuovali. Hrozbou malo byť lietadlo, išlo však o nedorozumenie

V lietadle cestovali členovia vojenského parašutistického oddielu.

Americký Kapitol evakuovali. Hrozbou malo byť lietadlo, išlo však o nedorozumenie
Pohľad na budovu amerického Kapitolu vo Washingtone. Foto: TASR/AP

Americký Kapitol bol v stredu (20. 4.) na krátky čas evakuovaný po tom, čo polícia v jeho blízkosti zaznamenala lietadlo, ktoré vyhodnotila ako možnú hrozbu.

Avšak v lietadle cestovali členovia vojenského parašutistického oddielu. Tí sa potom, počas ukážky svojich zručností, zniesli na jeden z washingtonských bejzbalových štadiónov, napísala agentúra AP.

Incident podľa AP svedčí o tom, že v komunikácii medzi armádou a políciou na Kapitole sa stala obrovská chyba. Je to o to viac zarážajúce, že bezpečnosť sídla amerického Kongresu sa dostala do popredia po udalostiach z vlaňajšieho 6. januára.

Dav stúpencov vtedajšieho prezidenta Donalda Trumpa vtedy vtrhol do Kapitolu v snahe zabrániť tomu, aby počas spoločnej schôdze Kongresu potvrdili volebné víťazstvo Joea Bidena.

Lietadlo v stredu (20. 4.) odštartovalo zo základne v Marylande a krúžilo vo vzdušnom priestore v blízkosti Kapitolu, pre ktorého využívanie platia prísne pravidlá.

Vyšetrujú, kde nastala chyba

Do zakázanej zóny nad budovou Kapitolu alebo vládnych úradov sa ale nedostalo. Teraz sa vyšetruje, prečo celá udalosť nebola riadne koordinovaná so strážcami poriadku vo Washingtone.

AP uvádza, že pre obranu oblasti hlavného mesta je pripravených niekoľko miest na odpaľovanie rakiet zem-vzduch, rovnako sú neustále v pohotovosti posádky vojenských lietadiel.

Lietadlo, kvôli ktorému bol poplach vyhlásený, sa asi po dvadsiatich minútach vrátilo späť na základňu. Parašutisti, ktorých viezlo, z neho vyskákali pred zápasom na štadióne bejzbalového tímu Washington Nationals. Ten leží necelé dva kilometre od Kapitolu.

Televízia NBC News na svojej internetovej stránke napísala, že Kongres tento týždeň nezasadá a väčšina zákonodarcov je vo svojich domovských štátoch.

V Kapitole preto v čase incidentu nebolo toľko ľudí ako v čase, keď sa koná schôdza Snemovne reprezentantov a Senátu.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet