Na hlavný obsah

Amoniak vo vode. Obec Dlhé Stráže vyhlásila mimoriadnu situáciu

Niektorí obyvatelia skončili na infúziách.

Amoniak vo vode. Obec Dlhé Stráže vyhlásila mimoriadnu situáciu
Na snímke obyvateľ obce Dlhé Stráže čapuje pitnú vodu z náhradného zdroja. Foto: RTVS

V obci Dlhé Stráže v okrese Levoča vyhlásili mimoriadnu situáciu. V pitnej vode sa vyskytol amoniak. Správca vodného zdroja – Podtatranská vodárenská prevádzková spoločnosť (PVPS) – zabezpečila náhradné zásobovanie pitnou vodou z cisterny.

Dianie priamo na mieste monitorovala redaktorka RTVS Marie Balážová Melníková.

“Odberom vzorky a následnou analýzou našim laboratóriom sme zistili prekročenie medznej hodnoty amónny iónov, ktoré indikujú fekálne znečistenie pitnej vody,” uviedla hovorkyňa PVPS Božena Dická.

Ľudia skončili v nemocnici

Prípadom sa už zaoberá hygiena aj inšpekcia životného prostredia. U množstva ľudí v obci sa objavili vážne tráviace ťažkosti. Obyvateľka obce Dlhé Stráže Dajana Slaninová skončila so svojimi malými deťmi na infúziách v nemocnici.

“Tri noci sme vôbec nespali. Deti mi začali zvracať, hnačkovať. Zelené stolice mali a čierne vlásočnice v tej stolici. Škaredá stolica, doteraz sa mi sťažujú na bruško, kŕče majú. Nemôžeme ich dať do poriadku,” priblížila matka dvoch detí.

Pravdepodobne z pitia kontaminovanej vody sa objavili tráviace ťažkosti v podobe zvracania a hnačiek u ľudí, a to až v 60 domácnostiach. Niektorí skončili v nemocnici.

Zatvorenie škôl

“Už sa tu zvyšoval počet zdravotných problémov, tak som vyhlásila mimoriadnu situáciu. Odstavili sme zdroj, kde je riziko znečistenia. Hneď sa odobrali vzorky. A spustil sa komplet celý vodovod, odkalil sa. Vyhlásili sme, aby ľudia nepili vodu a používali ju len ako úžitkovú. Základná či materská škola – ich prevádzka sa uzatvorila na neurčito,” starostka obce Dlhé Stráže Zdena Jurčíková (KDH).

Ľuďom zabezpečili náhradné zásobovanie, pitnou vodou z cisterny. V dedine zatvorili prevádzku základnej i materskej školy. V pondelok (11. 4.) studňu vyčistili, vodojem prepláchli a vodovodnú sieť vydezinfikovali. Až po vyhovujúcom výsledku kontroly vzoriek vody ju vodári vyhlásia za pitnú a opäť vhodnú pre ľudí.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Regióny