Na hlavný obsah

Atraktívne lokality, kde ale ubúdajú obyvatelia. Pomôcť môžu financie z plánu obnovy

Neinvestuje sa tam do rozvoja verejnej infraštruktúry.

Atraktívne lokality, kde ale ubúdajú obyvatelia. Pomôcť môžu financie z plánu obnovy
Na snímke časť národného parku Muránska planina. Foto: TASR

V rámci prvej zelenej výzvy slovenského plánu obnovy vyčlenili na projekty v národných parkoch Muránska planina a Poloniny dohromady 19 miliónov eur. Vo štvrtok (14. 4.) tom informoval premiér Eduard Heger s ministrom životného prostredia Jánom Budajom (obaja OĽANO).

Dodali, že zdroje podporia projekty súvisiace s rozvojom tzv. mäkkého turizmu, aktivity v oblasti prírode blízkeho obhospodarovania lesa a zachovávanie kultúrnych hodnôt krajiny.

„Naším cieľom je pomôcť týmto regiónom, vrátiť do nich život, spraviť z nich atraktívne miesto, pretože čelia odlivu mladej generácie. Sú to skvosty. Verím, že tieto investície zvýšia kvalitu života v týchto lokalitách,“ objasnil Heger.

Úbytok obyvateľov

Národný park Muránska planina sa dotýka okresov Rimavská Sobota, Revúca a Brezno. Všetky bojujú s vysokou nezamestnanosťou a odlivom obyvateľstva.

„Keď si porovnáme poslednú dekádu, tak počet obyvateľov klesol v okrese Rimavská Sobota z 84 000 na 80 000 obyvateľov, to je akoby jedna veľká obec zanikla. V okrese Revúca je 18 % nezamestnanosť, pokles obyvateľstva je tu tiež za posledných desať rokov o 2 000. Okres Brezno je na tom o čosi lepšie so zamestnanosťou, ale čelí ešte väčšiemu úbytku obyvateľstva,“ konkretizoval Budaj. Dodal, že to je závažný dôvod, prečo vláda smeruje plán obnovy práve tam.

Medzi podporené aktivity bude patriť napríklad budovanie cyklotrás, záchytných parkovísk v národných parkoch či budovanie a obnova turistickej infraštruktúry.

Ráta sa tiež s realizáciou vodozádržných a protieróznych opatrení. Súčasťou výzvy sú aj ukážky remesiel, obnova historických parkov a sadov s tradičnými odrodami. Pôjde aj o obnovu kultúrnych pamiatok a miestnych pamätihodností i vytváranie moderných múzeí.

„Problém je, že napriek tomu, že krajina je zaujímavá a láka ľudí, neinvestovalo sa tu do rozvoja verejnej infraštruktúry. Najväčší problém okolo Muránskej planiny je parkovanie a verejná doprava. Nemáme vybudované návštevnícke centrá a takýto typ zariadení nám chýba,“ konkretizoval riaditeľ Správy NP Ján Šmídt.

Cieľom výziev je aj zmierňovanie dosahov klimatickej zmeny či iných negatívnych trendov. Príklady zo zahraničia podľa Budaja jednoznačne ukazujú, že národné parky môžu prinášať krajine veľký ekonomický profit. Zároveň tiež plniť funkciu ochrany prírody.

Kto môže požiadať o financie?

O nenávratné finančné príspevky budú môcť požiadať samosprávy, oblastné organizácie cestovného ruchu, miestne akčné skupiny, štátne podniky pôsobiace v oprávnenom území a neziskové organizácie.

Žiadateľmi môže byť územne príslušná štátna organizácia ochrany prírody, rozpočtová alebo príspevková organizácia zriadená štátom, miestnou alebo krajskou samosprávou i subjekty súkromného sektora.

Minimálna výška podpory v NP Muránska planina bude 50 000 eur, v Poloninách 30 000 eur na jeden projekt. Maximálnu výšku príspevku nestanovili. Projekty budú financovať až do výšky 100 % výdavkov na tieto aktivity.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Regióny