Na hlavný obsah

Bratislavské Staré Mesto dostalo peniaze od Taiwanu na pomoc Ukrajincom

Pôjde najmä na nákup materiálnej pomoci.

Bratislavské Staré Mesto dostalo peniaze od Taiwanu na pomoc Ukrajincom
Na snímke utečenci z Ukrajiny čakajúci na doklady na Oddelení cudzineckej polície v Bratislave. Foto: TASR

Bratislavské Staré Mesto dostalo od Taiwanu dar vo výške 250 000 dolárov určený na pomoc Ukrajine. Vyše polovica daru od Taipejskej reprezentačnej kancelárie poputuje spriateleným ukrajinským mestám. Tie požiadali samosprávu o pomoc. Zvyšok pôjde na pomoc Ukrajincom v Starom Meste. Uviedol to v piatok (22. 4.) hovorca mestskej časti Matej Števove.

Pre spriatelené ukrajinské mestá, ktoré požiadali samosprávu o pomoc, vyčlenila mestská časť 52 % daru.

„Finančné prostriedky sa využijú výlučne na nákup materiálnej pomoci, ako sú spacie vaky, deky, prikrývky, potraviny. Prípadne iné komodity podľa požiadaviek miest a organizácií, ktoré so žiadosťou o pomoc oslovili mestskú časť,“ priblížil hovorca.

Aj na zaradenie detí do škôl

Zvyšné peniaze využije Staré Mesto na pomoc utečencom z Ukrajiny na svojom území.

„Napríklad na vytvorenie podmienok na zaradenie detí z Ukrajiny do výučby v materských a základných školách. A to poskytnutím materiálnej pomoci so zabezpečením vyučovacích pomôcok, organizáciou školských klubov, kurzov a iných aktivít,“ načrtol Števove.

Finančné prostriedky plánujú použiť aj na organizovanie jazykových kurzov slovenského jazyka pre dospelých a deti z Ukrajiny v Staromestskej knižnici a staromestských kultúrnych centrách. Ale aj na priamu sociálnu a materiálnu pomoc ukrajinským rodinám, ktoré bývajú na území mestskej časti.

Ako pripomenul hovorca, jazykové kurzy už v staromestských inštitúciách fungujú takmer od vypuknutia vojnového konfliktu a prvom príleve utečencov do Bratislavy. Dodal, že spolupráca a vzájomná podpora Taiwanu a Starého Mesta má hlbšie korene.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Regióny