Na hlavný obsah

Ceny benzínu a nafty sú stále vysoké. Medzinárodná agentúra odporúča plán, ako ušetriť

Analytici očakávajú, že zdražovaniu nie je koniec.

Ceny benzínu a nafty sú stále vysoké. Medzinárodná agentúra odporúča plán, ako ušetriť
Ilustračná snímka. Foto: pixabay.com

Cena benzínu na Slovensku síce prvýkrát od začiatku vojny na Ukrajine poklesla, no napriek tomu tankujeme najdrahšie pohonné látky v histórii. V medziročnom porovnaní za liter zaplatíme o 40 centov viac.

Za liter 95-oktánového benzínu aktuálne zaplatíme priemerne 1,72 eur. Za naftu približne o dva centy za liter menej. Oproti minulému roku je to výrazný nárast cien.

Analytici očakávajú, že ceny palív ešte stúpnu a onedlho zaplatíme za liter benzínu 1,80 eur.

Pozrite si celú reportáž RTVS:

Vysoké ceny pohonných látok majú aj v ostatných európskych krajinách. Spôsobené sú vysokými cenami ropy na trhoch a tie sú aj dôsledkom vojnového konfliktu na Ukrajine.

Medzinárodná energetická agentúra preto odporúča 10-bodový plán úspory palív. Jeho cieľom je znížiť dopyt po rope o 2,7 milióna barelov denne do štyroch mesiacov.

Agentúra napríklad navrhuje zakázať v nedeľu vjazd autám do centier veľkých miest, podporiť „carsharing“ (zdieľanie áut) či znížiť maximálnu rýchlosť na diaľniciach o 10 kilometrov za hodinu.

Zníženie spotreby auta je možné podľa odborníkov dosiahnuť aj využívaním indikátora prevodového stupňa a včasným preradením rýchlosti. Pomôcť môže aj zvýšenie tlaku v pneumatikách o 0,5 baru.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Ekonomika