Na hlavný obsah

Prví českí vojaci NATO už prichádzajú na Slovensko, oznámil Naď

Správy o zabíjaní civilistov v Buči označil za vojnové zločiny.

Prví českí vojaci NATO už prichádzajú na Slovensko, oznámil Naď
Na ilustračnej snímke česká jednotka vojakov NATO. Foto: TASR

V pondelok (4. 4.) prichádzajú na územie Slovenska prví českí vojaci v rámci posilňovania východnej hranice NATO. Malo by ísť približne o 200 vojakov, ktorí budú postupne prichádzať do výcvikového centra Lešť. Informoval o tom minister obrany Jaroslav Naď (OĽANO).

„V ďalších dňoch budeme napĺňať mandát, ktorý dala Národná rada SR na pôsobenie aliančných vojakov s cieľom obrániť naše územie pred potencionálnym agresorom,“ doplnil minister.

Armáda ČR informovala, že úlohou českých vojakov je odstrašiť nepriateľa a brániť hranice Severoatlantickej aliancie. Česi budú na Slovensku veliť mnohonárodnej bojovej skupine.

Schválený mandát ráta s prítomnosťou do 600 českých vojakov. Do takzvanej „battlegroup“ sa majú zapojiť aj vojaci z Holandska, Nemecka, Poľska, Slovinska a USA.

Spôsob boja Rusov sa mení, myslí si

Naď reagoval aj na správy o zabíjaní civilistov v meste Buča v Kyjevskej oblasti. Myslí si, že spôsob boja a pravdepodobne aj stratégia Ruskej federácie sa mení.

„Faktom je, že postupne, ako ich vytláčajú z priestorov okolo mesta Kyjev, aj medzinárodné organizácie zaznamenali až brutálne šialenstvo, ktoré tam ruskí vojaci realizovali v ostatných dňoch a týždňoch,“ povedal s tým, že medzinárodné organizácie potvrdili úmrtie desiatok až stoviek ľudí, civilov bez akéhokoľvek bojového nasadenia vrátane žien a detí.

„Toto je to, čomu Putin hovorí denacifikácia Ukrajiny. Nie je to nič iné ako vyvražďovanie nevinných obyvateľov a zásadné páchanie vojnových zločinov,“ vyhlásil.

Dodal, že sa treba správať zodpovedne z hľadiska napĺňania sankcií a vytvárania nových sankcií proti Rusku.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Slovensko